Belgie navrhuje použít proti Maďarsku ‚atomovku‘ v podobě pozastavení hlasovacího práva

Stojaté předvolební bruselské vody rozčeřila nečekaně belgická ministryně zahraničí Hadža Lahbibová, když oznámila, že požádá ostatní členské státy, aby zbavily Maďarsko hlasovacího práva v Radě EU. Dala tak průchod své frustraci z neustálých maďarských obstrukcí, které podvazují akceschopnost unie, zejména pokud jde o pomoc Ukrajině a trestání ruského agresora.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

belgická ministryně zahraničí Hadža Lahbibová

belgická ministryně zahraničí Hadža Lahbibová | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Šestadvacet členských států vede proti Maďarsku řízení podle článku sedm Lisabonské smlouvy už od roku 2018. Zatím se ničeho nedobraly – zprvu proto, že se mohl maďarský premiér Viktor Orbán opřít o konzervativní polskou vládu, která čelila stejné proceduře. Po mocenském střídání ve Varšavě Maďaři o polskou podporu přišli, ale vlády ostatních zemí neměly dostatek společné vůle, aby řízení dotáhly do konce.

Přehrát

00:00 / 00:00

Karel Barták: Belgie navrhuje použít proti Maďarsku „atomovku“ v podobě pozastavení hlasovacího práva

Až nyní se vzchopila Belgie, momentální předseda Rady EU, a to necelý měsíc před tím, než ji v této roli vystřídá právě Maďarsko. Obává se, že  pokud se nic nestane, může Maďarsko v této roli unii vykolejit, poškodit její fungování nebo akceschopnost ve chvíli, kdy panuje značná globální nejistota. „Myslím, že musíme najít odvahu rozhodnout,“ řekla ministryně.

Základní smlouva o EU neumožňuje členským státům vyloučit toho či onoho člena. Nejtvrdší postih nabízí zmíněný článek sedm, pro případ trvalého porušování základních hodnot, jako jsou svoboda, demokracie, vláda práva a tak dále. V první fázi, která v případě Maďarska trvá již šest let, se zjišťuje rozsah a míra tohoto porušování.

Prodloužená ruka Putinova

Vlády členských zemí se pak musí jednomyslně usnést, že k němu došlo. O sankcích pak rozhodnou kvalifikovanou většinou. Nejtvrdší z nich je zmíněné odnětí práva hlasovat v Radě EU.

Znamenalo by, že postižený stát přijde o možnost spolurozhodovat. Ještě nikdy se to nestalo.

Samozřejmě není nikde psáno, že i kdyby Belgie nyní opravdu rozjela druhou fázi procedury, Viktor Orbán v nejbližší době tohoto „Černého Petra“ opravdu dostane. Lahbibová spíše jen zkoumá, jak budou ostatní reagovat.

Většina zemí EU s ní bude zajisté souhlasit, část však zřejmě vysloví obavy, že takové bububu Orbána posílí na domácí scéně a učiní ho ještě zatvrzelejším. Velkou neznámou je pak postoj slovenské vlády; premiér Robert Fico Orbána obdivuje a hlásí se k jeho metodám vládnutí.

23:10

Ukrajina a Moldavsko si zaslouží odměnu, maďarské předsednictví nevzbuzuje optimismus, říká Dvořák

Číst článek

Belgický návrh těsně před volbami je zajisté adresován také maďarským voličům. Jedině oni mohou vrátit Maďarsko do rodiny „normálních“ členů evropského klubu, protože z EU Orbán vystoupit nemíní. Budapešť je v těchto dnech oblepena plakáty, na kterých jsou volby do Evropského parlamentu líčeny jako volba mezi válkou a mírem.

Opoziční politikové jsou na nich vypodobněni jako služebníci Bruselu, kteří nesou šéfce komise Ursule von der Leyenové dary v podobě války, migrantů a genderové snášenlivosti. Značná část veřejnosti takovým nesmyslům zřejmě věří, protože Orbán má podle průzkumů nakročeno k dalšímu triumfu.

Uvidíme tedy, jak daleko se Belgičanům povede jejich záměr dotáhnout. Důvodů pro to mají dost. Orbán a jeho ministři systematicky vetují, blokují nebo brzdí rozhodnutí o protiruských sankcích, o uvolnění peněz pro Ukrajinu, o startu vstupních rozhovorů a podobně.

V poslední době zmařili i usnesení týkající se Gruzie či Arménie. Počínají si jako prodloužená ruka Putinova ruského režimu. Není divu, že jejich kolegům v Radě EU dochází trpělivost.

Autor je bývalý zpravodaj ČTK v Bruselu a komentátor Info.cz

Karel Barták Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme