Dravci v neprobádaném moři s uměním
„Je to jako příběh z divokých devadesátých let, kdy se otevřely hranice a lidé mohli začít oficiálně svobodně podnikat,“ pousmál se znalec trhu s uměním Jan Skřivánek, když jsme mu vyprávěli příběh padělaných obrazů, které na půdě Komerční banky nabízel dnes už bývalý bankéř. A obrazy nabízel mimo jiné i herečce Jiřině Bohdalové, jejím osobním bankéřem byl osm let, a to je asi i ten důvod, proč o pravosti obrazů nezapochybovala.
Případ na sebe strhl okamžitě pozornost. Jak by ne - figuruje v něm známá osobnost, mluví se v něm o penězích a újmě, která zatím nebyla potrestána. To jsou motivy, které by mohl šikovný autor zpracovat nejenom jako úsměvnou anekdotu nebo napínavý thriller, ale třeba i jako sociální román, a určitě by o čtenáře nebyla nouze.
Herečka Bohdalová mezi podvedenými. Bankéř prodával za miliony padělané obrazy celebritám
Číst článek
Happy end či alespoň katarze v tomto příběhu zatím ale chybí. Herečka podala trestní oznámení a čeká, jestli se jí vložená několikamilionová investice do umění vrátí zpět, bankéř údajně opustil hranice českého státu a prostřednictvím médií dostali občané vzkaz: Jestli chcete kupovat obrazy – třeba proto, že chcete uložit někde své vydělané peníze nebo si zkrášlit domov – stále je dost jiných lidí, kteří vás ošidí.
Sledují tok vašich financí, pak vám uvaří kávu v kanceláři ctihodného bankovního domu a špitnou, že vědí o možnosti, kam peníze bezpečně uložit. Třeba do nákupu krásného Kupky, Špály, Filly nebo dokonce Toyen. (Pozor, vážený čtenáři – tady pracuje fantazie pisatelky. Nebyla přitom, když bankéř obrazy nabízel, jistě ale ví, že právě zmínění umělci jsou na českém aukčním trhu hodně žádaní.)
O obchodu s padělanými uměleckými díly v Česku se příliš často nemluví a nepíše. Čas od času z hlubokého neprobádaného moře vykoukne kousek ledovce a po čase se zase zpátky zanoří. Přesto obchod s falzy v Česku pořád prosperuje. Není sice tak čilý jako v už zmiňovaných devadesátých letech, ale je.
Mezi Čechy není osvěta. Třeba v tom, že investice do umění znamená také práci – pídit se po informacích o díle, o prodávajícím, ale také třeba o lidech v institucích, které vydávají posudky na díla. Všechna tato zamlčovaná tajemství kolem obchodu s obrazy podvodnému jednání hodně svědčí.
A i když se podle slov Roberta Mečkovského, který se trhem s uměním zabývá řadu let a naši historku si se zájmem také vyslechl, situace postupně zlepšuje, určitě trh s umění v Česku není tak bezpečný, jako v jiných zemích západní Evropy. Proto pozor na dravce!
Zahraniční hlasování s říjnovými volbami nezamává. Pozornost si ale zaslouží
Lukáš Jelínek
Ukrajina investice potřebuje, ale nejdřív musí skončit válka
Libor Dvořák
Budou americká cla posledním hřebíčkem do konkurenceschopnosti Evropy?
Julie Hrstková
Proč bitcoinová kauza nepohnula s voliči ani o milimetr
Petr Honzejk