Hamás a radikální levice
Kdykoli dojde v Izraeli k teroristickému útoku, slýcháme od levicových politiků stejná či podobná vyjádření, v nichž je čin odsouzený, ale s doplňkem, že příčinou je útlak palestinského obyvatelstva. Do role viníka je tak přeobsazen Izrael a celá událost převedena na jeho neochotu domluvit se s Palestinci na mírovém uspořádání území, které ovládá.
Zamlčuje se při tom skutečnost, že jakoukoli mírovou dohodu znemožňuje většinový postoj arabského obyvatelstva, které odmítá uznat právo Izraele na existenci.
Dokládá to i neúspěch mírového procesu, který měl následovat po takzvaných dohodách z Osla, v nichž dříve Organizace pro osvobození Palestiny, zahrnující řadu teroristických uskupení, toto právo na existenci akceptovala.
Její nejsilnější frakcí byl Fatah, který dodnes vládne v palestinské samosprávě na Západním břehu a i zde ztratil většinovou podporu jako před tím v pásmu Gazy ve prospěch teroristického hnutí Hamás. To požaduje ovládnutí celé Palestiny od „řeky k moři“ a stát Izrael neuznává.
Společný nepřítel
Hamás je palestinskou odnoží Muslimského bratrstva, které v Egyptě ve svobodných volbách po arabském jaru zvítězilo a následně bylo svrženo ve vojenském puči.
Islamistická ideologie Hamásu požaduje sjednocení všech muslimů pod jedinou vládou, která zaručí, že všichni budou žít podle pravidel stanovených Koránem a sunnou. Židé a nevěřící, pokud se s nimi vůbec počítá, se budou muset těmto pravidlům podrobit.
Za své cíle bojují islamisté všemi prostředky včetně teroru. Součástí jejich ideologie je ovšem rovněž boj proti kolonialismu, odstranění korupce, chudoby a sociální spravedlnost.
Britští labouristé, francouzská NUPES i řecká Syzira. Radikální levice má pro útok Hamásu pochopení
Číst článek
Zdá se, že právě to lahodí levicovému uchu a pro radikální či progresivní levici je to důvodem vnímat islamismus jako spojence v boji proti kapitalismu, jak nazývá demokracii.
K teroristickým metodám boje se tito radikálové na Západě sice otevřeně nehlásí, ale v podpoře teroristické organizace jim to nebrání. Na demonstracích v západních městech dali svými plakáty a transparenty nesoucími hesla „od řeky k moři“ jasně najevo, že jejich boj proti existenci Izraele podporují.
Pozoruhodnou skutečností při tom je, že progresivní levici, která deklaruje svůj odpor k rasismu a úsilí o rovnoprávnost žen, v podpoře hnutí Hamás nepřekáží ani jeho vraždění lidí jenom proto, že jsou Židy, ani ponižování lidí jenom proto, že jsou ženami. Důležitější je pro ně zřejmě společný nepřítel: kapitalismus.
Nerad bych, aby si tento komentář někdo vykládal tak, že straním Izraeli a přehlížím těžkou situaci Palestinců, kteří přece také mají lidská práva a mají i právo na politické sebeurčení.
Jenom konstatuji, že překážkou naplnění těchto práv jsou především palestinské teroristické organizace a nemoudří palestinští politici.
Autor je filozof a pedagog
Jak dlouho vydrží Ficova chatrná koaliční většina?
Kamila Pešeková
Syřanům fandíme, tady ale žádné další nechceme
Lukáš Jelínek
Další setkání slovenského a ruského ministra zahraničí je už víc než varující
Petr Šabata
Sázka na plyn? Začala zima, za dveřmi čeká další krize v energetice
Julie Hrstková