Zpráva BIS naznačuje, jak se proměnil způsob práce ruských agentů potom, co je nejen Česko, ale i další země začaly více vyhošťovat. Své spolupracovníky tak víc verbují přes internet.
Izraelský premiér považuje vojenskou kontrolu nad sto metrů širokým pásem za klíčovou a podmiňuje tím jakoukoliv dohodu o příměří. Vše zásadní o Filadelfském koridoru shrnují otázky a odpovědi.
Sobotním protestům předcházela v pondělí generální stávka a minulou neděli neméně rozsáhlé demonstrace v reakci na nalezení šesti mrtvých rukojmích v tunelu na jihu Pásma Gazy.
V Pásmu Gazy začal druhý školní rok bez školní docházky a většina dětí se snaží pomoci svým rodinám v každodenním boji o přežití uprostřed ničivého konfliktu.
„Rozhodnutí Benjamina Netanjahua osvobodit zajatce vojenským nátlakem místo dosažením dohody znamená, že se vrátí ke svým rodinám v rakvích,“ uvedl mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu Abú Ubajdá.
Stávka má zvýšit tlak na premiéra Benjamina Netanjahua, podpořil ji i lídr opozice Jair Lapid. Část protestujících se již v neděli shromáždila před parlamentem, kde zasedl bezpečnostní kabinet.
Šestici podle izraelských sil zabil Hamás krátce, možná i jen den či dva, předtím, než je vojáci nalezli. Armáda uvedla, že neměla k dispozici přesnou polohu rukojmích.
„Ke slovu se dostává nová generace palestinských teroristů a bojovníků proti okupaci, kteří často útočí na palestinskou samosprávu,“ říká analytik Tureček.
Avizované humanitární pauzy nemají nic společného s komplexní dohodou o příměří a propuštění rukojmích, kterou se mezi Izraelem a Hamásem snaží zprostředkovat Spojené státy, Egypt a Katar.
Izraelská armáda v úterý osvobodila dalšího z 251 rukojmích unesených při teroristických útocích loni 7. října. Dvaapadesátiletý muž byl převezen do nemocnice a jeho zdravotní stav je dobrý.
„Měli jste dvě věci, o kterých jste věděli, že se stanou. Jedna se již stala. Teď záleží na tom, jak se vyvine ta druhá,“ řekl Brown při odletu z Izraele.
Jeden z největších sporů se podle Reuters týká takzvaného Filadelfského koridoru, což je oblast u hranic mezi Egyptem a Pásmem Gazy, kde Hamás podle Izraele pašuje zbraně ze zahraničí.
Izraelská armáda informovala, že podniká preventivní letecké útoky v Libanonu proti cílům Hizballáhu, protože hnutí připravuje útok proti Izraeli, informují The Times of Israel.
Při jednom ze střetů v Rafahu se podle armády na vojáky chystala zaútočit skupina ozbrojenců, čehož si vojáci všimli, a přivolali proto dron, který skupinu zasáhl.
Nalezení těl nejméně pěti mužů, které do Pásma Gazy odvlekli palestinští ozbrojenci při teroristickém útoku Hamásu loni 7. října, krátce předtím potvrdily také jednotlivé kibucy, odkud muži pocházeli.
„Premiér Netanjahu při pondělním velmi konstruktivním jednání potvrdil, že Izrael překlenovací návrh podporuje,“ uvedl americký ministr Blinken na návštěvě Izraele.
„Bývalí teroristé se mohou stát mírotvůrci, kteří dostávají Nobelovu cenu za mír. Ať to byl Mandela, Arafat nebo Begin,“ soudí expert. „Palestince by mohl vést Barghútí.“
Napětí mezi Izraelem a Libanonem v posledních týdnech vzrostlo. Izraelská armáda koncem července v Bejrútu zabila významného velitele libanonského hnutí Hizballáh Fuáda Šukra.
Írán opakovaně tvrdí, že musí potrestat Izrael za úder, při němž v Teheránu 31. července zemřel Ismáíl Haníja, šéf politického křídla teroristické organizace Hamás.
Na čtvrtečním jednání o klidu zbraní mezi Izraelem a Hamásem nebudou přítomni zástupci palestinského hnutí. Obě strany totiž odmítají jednat u jednoho stolu.