Izrael podle Abbáse používá zadržování svých rukojmí jako záminku k páchání zločinů v Pásmu Gazy. „Hamás poskytl zločinecké okupaci záminky k páchání zločinů v Pásmu Gazy,“ uvedl.
Papež František poprvé od nástupu do funkce osobně nepronesl velikonoční poselství Urbi et orbi. V historii se však podobné případy vyskytly. Stalo se tak v případě Jana Pavla I. a Jana Pavla II.
Ibrahim Kalin delegaci Hamásu ujistil o trvalé podpoře Turecka a prohlásil, že Ankara se rozhodně postaví proti jakýmkoli novým snahám o okupaci nebo anexi dalšího palestinského území.
„Izrael nabízí Hamásu to, že Hamás mu předá všechny rukojmí, ale pak ho nakonec potřebuje zničit. To pochopitelně pro druhou stranu nedává smysl,“ popisuje blízkovýchodní zpravodaj Štěpán Macháček.
Tel Aviv pozastavil přístup humanitární pomoci do Pásma Gazy. „Izrael si nejspíš myslí, že čím více bude na Hamás tlačit, tím dříve dostane rukojmí zpátky,“ říká expert na Blízký východ.
Izraelský ministr obrany Jisrael Kac již dříve oznámil, že armáda v takzvaných bezpečnostních zónách v Pásmu Gazy, Libanonu a Sýrii zůstane po neomezenou dobu.
Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí přitom tento týden uvedl, že situace v Pásmu Gazy je nyní pravděpodobně nejhorší za 18 měsíců trvání války.
Palestinské hnutí Hamás i Izrael jsou ochotny slevit ze svých požadavků na propouštění rukojmích z Gazy. Podle saúdskoarabských médií je příprava nové dohody v závěrečné fázi.
Izraelská armáda mezitím oznámila, že ukončila obsazování takzvaného koridoru Morag, kterým od sebe zcela oddělila oblasti města Chán Júnis a Rafah na jihu Pásma Gazy.
Izraelští piloti stíhaček ve výslužbě a v záloze vyzvali vládu, aby urychlila propuštění rukojmích držených v Gaze, i kdyby to znamenalo zastavení války. Hrozí jim propuštění.
Brigády Kasám, ozbrojené křídlo Hamásu, v tiskovém prohlášení oznámily smrt svého velitele Hasana Ahmada Farháta, jeho syna Hamzy, rovněž člena brigád, a jeho dcery.
„Během noci izraelská armáda zintenzivnila ofenzivu,“ říká Irena Kalhousová, šéfka Rady Herzlova centra izraelských studií na Univerzitě Karlově. Situace v Rafahu se podle ní zhoršuje v rámci hodin.
Mluvčí armády na síti X v arabštině vyzval obyvatele vyznačených sektorů, aby se přesunuli do takzvané humanitární zóny Mavásí na jihozápadním pobřeží Pásma Gazy.
Izraelská armáda uvedla, že zahájila pozemní operaci s cílem rozšířit „bezpečnostní zónu“ v jižní části Pásma Gazy. Po celém Izraeli včetně Tel Avivu se v sobotu konají protesty proti izraelské vládě.
„Ven, ven. Ať Hamás vypadne,“ skandovala část demonstrantů podle příspěvků na platformě X. Na transparentech bylo napsáno „dost bylo válek“ a „nechceme válku“.
Budovu Červeného kříže ve městě Rafah v Pásmu Gazy zasáhla střela a poškodila ji, oznámila mezinárodní organizace s tím, že nikdo z jejích pracovníků nebyl zraněn. Tento incident nebyl první.
Izraelská armáda úder potvrdila a uvedla, že jeho cílem byl „klíčový“ činitel hnutí Hamás. Podle tiskové agentury Šiháb blízké Hamásu jím byl člen politického vedení hnutí Ismáíl Barhúm.
Izraelské síly tento týden obnovily rozsáhlé údery v Pásmu Gazy v souvislosti s válkou proti Hamásu, který v této oblasti vládne. Znamenalo to konec příměří trvajícího od poloviny ledna.
„Dlouhodobé příměří je jedinou věrohodnou cestou k udržitelnému míru, dvoustátnímu řešení a obnově Gazy,“ stojí v prohlášení, které dále vyzývá Izrael k dodržování mezinárodního práva.
S Barem měl premiér dlouhodobě spory mimo jiné i proto, že Bar jako člen vyjednávacího týmu tlačil loni na rychlé uzavření příměří kvůli záchraně rukojmích.
Od úterního přerušení dvouměsíčního příměří mezi Izraelem a palestinským teroristickým hnutím Hamás, zemřelo podle úřadů v Gaze řízených Hamásem už přes 540 Palestinců, většinou žen a dětí.
Zatím není jasné, jestli plán vytvořit nárazníkovou zónu kompletně uzavře koridor Necarim a znemožní Palestincům, aby se jím přesouvali na sever nebo na jih.
Ministerstvo zdravotnictví v Gaze, které má pod kontrolou palestinské teroristické hnutí Hamás, zdůraznilo, že všechny oběti jsou cizími státními příslušníky.
Izraelská vláda je pod velkým tlakem společnosti, aby zajistila navrácení rukojmích z Gazy, a to i za cenu neúplné porážky Hamásu, míní analytik Záhora.