Dvě ze tří dalších těl ze čtvrteční předávky rukojmích byla identifikována jako synové Širi Bibasové, třetí se však podle Izraele při pitvě nepodařilo identifikovat, jejich matce ale nepatří.
Na pódiu v Chán Júnisu je podle deníku Haarec i nápis „Válečný zločinec Netanjahu a jeho armáda je zabili raketami“ s odkazem na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a izraelskou ofenzivu v Gaze.
Původně měl Hamás tuto sobotu propustit pouze tři rukojmí a nebylo bezprostředně jasné, co jej vedlo k rozhodnutí pustit všech šest zbývajících žijících zajatců slíbených v rámci první fáze příměří.
Libanonská armáda potvrdila, že začala nasazovat své vojáky do vesnic, z nichž se stáhly izraelské síly. Izrael zároveň potvrdil, že jeho jednotky zůstávají na pěti pozicích.
Benjamin Netanjahu po nedělním setkání s americkým ministrem zahraničí v Jeruzalémě prohlásil, že Izrael spolupracuje s USA na společné strategii pro Pásmo Gazy.
Podle Marca Rubia Hamás nemůže pokračovat v Gaze jako vojenská nebo vládnoucí síla. Dokud bude působit jako vládnoucí síla nebo síla, která může hrozit použitím násilí, nebude mír možný, míní Rubio.
V týdnu Hamás hrozil, že pozastaví výměnu rukojmích za vězněné Palestince. Nakonec k ní došlo, podle Břetislava Turečka na tom ale neměl podíl Donald Trump, který mluví o vystěhování lidí z Palestiny.
V již šesté výměně byli propuštěni tři Izraelci, do Pásma Gazy se vrátilo 369 Palestinců. První fáze příměří brzy skončí, jednání kvůli izraelské straně ale stagnují.
Hamás v pondělí až do odvolání odložil postupné propouštění dalších rukojmích. Své rozhodnutí zdůvodnil porušováním podmínek dohody o příměří ze strany Izraele.
„Boje nebudou obnoveny, ani když budou propuštěna jen tři rukojmí,“ říká pro Český rozhlas Plus česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová.
Šlo o první setkání jednoho z lídrů muslimských blízkovýchodních zemí s novým americkým prezidentem v Bílém domě. Trump prohlásil, že Spojené státy nechtějí Gazu vlastnit, ale kontrolovat.
„Pokud nám Hamás nevrátí rukojmí do sobotního poledne, příměří skončí a izraelská armáda se vrátí k intenzivním bojům, dokud nebude Hamás konečně poražen,“ uvedl Netanjahu
„Přerušení propouštění dalších rukojmí není dobrá zpráva ani pro řadové obyvatele Západního břehu, ani pro rukojmí," říká vedoucí Styčného úřadu v Ramalláhu Jakub Šlosárek.
Donald Trump v posledních dnech několikrát zopakoval, že chce, aby Spojené státy získaly kontrolu nad Pásmem Gazy s tím, že tamní palestinské obyvatelstvo přesídlí do okolních arabských zemí.
„Uvědomuji si, že jsme zůstali sami. Mladí lidé odklízejí trosky holýma rukama, ale člověk se musí podívat pravdě do očí. Jinak Gazu nikdy neobnovíme,” popisuje své dojmy 38letý Husajn.
Hnutí Hamás odkládá propouštění dalších izraelských rukojmích výměnou za palestinské vězně, oznámil v pondělí mluvčí ozbrojeného křídla Hamásu. Izrael podle něj nedodržuje podmínky dohody o příměří.
Propuštěnými rukojmími podle agentury AFP jsou Eli Šarabi, Ohad Ben Ami a Or Levy. Všichni byli uneseni do Pásma Gazy 7. října 2023 při vpádu Hamásu a dalších palestinských uskupení na jih Izraele.
Izraelský armádní úřad pro palestinská území COGAT potvrdil, že požaduje speciální povolení pro dodávky zboží, které lze použít pro civilní i vojenské účely.
„Bizarností tohoto plánu je, že to je něco, s čím může souhlasit Trump i velká část izraelské vlády, přestože přijímání uprchlíků v regionu není uskutečnitelné,“ říká analytik Jakub Záhora.
Trump označil Pásmo Gazy za pekelnou propast. Byla jí podle něj už i před bombardováním. Navrhl přemístit zbývající obyvatele do bezpečných a krásných míst v okolních zemích.
„Varovné momenty jsou vždy, jde o to, jak jsou interpretované. Izraelci se nyní obávají, že po první fázi příměří nenastane druhá fáze. A že zbylí rukojmí zůstanou nadále v zajetí,“ říká Dudinská.
UNRWA podle své mluvčí po dlouhé měsíce neměla kvůli bojům přístup do několika ze svých zařízení. Tvrzení, že rukojmí byli drženi v jejích zařízeních, bere UNRWA podle své mluvčí velmi vážně.
„Každou noc jsme slyšeli bombardování a střelbu. Člověk si to snaží nastavit tak, že jsme v humanitární zóně, jsme označení logem Lékařů bez hranic… Samozřejmě ale obavy jsou,“ líčí Slováková.