Moderní šlechtic Karel Schwarzenberg

Nazvat někoho moderním šlechticem asi vzbudí úsměv. Vždyť je to přece protimluv! Moderní doba se v Evropě zrodila z Velké francouzské revoluce, která ve jménu ideálu rovnosti zrušila všechna šlechtická privilegia a v tom jí následovaly skoro všechny moderní státy, včetně Československé republiky.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg

Bývalý ministr zahraničí a předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg | Foto: Petr Topič | Zdroj: Profimedia

Ta zákonem z 3. prosince roku 1918 zrušila šlechtické tituly a s nimi i výsady. Z aristokratů se stali občané, kteří se již nesměli vyvyšovat nad ostatní občany a pokud k nim i nadále druzí lidé vzhlíželi jako k osobám „vznešeným“, jednalo se většinou o pozůstatek poddanského ducha.

Přehrát

00:00 / 00:00

Daniel Kroupa: Moderní šlechtic Karel Schwarzenberg

Ale ne vždy. Určitý respekt k šlechtickým rodům plynul z vědomí vzdělaných lidí, že v historii naší země přece jenom často sehrávaly významnou roli svou věrností králi a službou obecnému dobru společnosti.

Výsady šlechty ve středověku byly vyváženy povinnostmi spojenými zejména se správou svěřeného panství. V novověku, zejména v absolutistických monarchiích, však v souvislosti s centralizací veřejné správy přejímali postupně tyto povinnosti královští úředníci a šlechticům zůstávaly jen sotva odůvodnitelné výhody. Tragické následky mívalo zejména obsazování velitelských funkcí v armádě důstojníky sice neschopnými, ale s titulem. Není divu, že napětí, které tato společenská nerovnost vyvolávala, skončila revolucí.

Podporoval nezávislost médií

Jen s obtížemi potom hledala šlechta zbavená privilegií své místo v občanské společnosti. Musela nejprve prokázat, že své rodové majetky dokáže spravovat stejně dobře jako schopní podnikatelé vzešlí z měšťanského prostředí či dokonce z lidu.

Jak však měla uplatnit své starosvětské tradované hodnoty věrnosti a oddanosti obecnému dobru ve službě státu a společnosti? Vstup aristokratů do demokratické politiky vždy vyvolával podezření, že jejich motivem je touha opět zaujmout mocenské pozice. Pro většinu z těch, kteří se k něčemu takovému odhodlali, se stala nejschůdnější cestou diplomacie, v níž mohli uplatnit svou uhlazenost, jazykovou výbavu a mezinárodní kontakty.

25:47

Schwarzenbergův odkaz je součástí identity TOP 09, říká předsedkyně strany Pekarová Adamová

Číst článek

Právě touto cestou se vydal Karel Schwarzenberg. Nikoli ze své iniciativy, ale na výzvu hlavy státu nastoupil službu vedoucího hradní kanceláře a po jejím naplnění vstoupil do malé politické strany, která mu byla programově i lidsky nejbližší.

Jako řadový člen s ní prožil vzestupy a pády a přes malé vyhlídky na zvolení za ni kandidoval do Senátu. Jeho úspěch mu otevřel cestu do vrcholové politiky, včetně předsednické funkce v nové straně a posléze roli ministra zahraničí.

Jako nefavorizovaný prezidentský kandidát překvapil skeptiky tím, že dokázal být rovnocenným soupeřem vítězného populistického politika, aniž se snížil k jeho špinavým metodám. Své voliče dokázal oslovit jedinečnou kombinací šlechtické noblesy s lidovostí, spojením věrnosti tradičním hodnotám a otevřenosti k moderním podnětům, nezpochybnitelným vlastenectvím, které nepřekáželo jeho evropanství.

Lidé mu říkali kníže, ale on se prezentoval jako lesník a hostinský. Jako rozhodný zastánce demokracie, svobody a lidských práv navazoval na dílo svých předchůdců Tomáše Garrigue Masaryka a Václava Havla. Ve svých soukromých aktivitách podporoval nezávislost médií i svobodnou kulturu. Karel Schwarzenberg tak dokázal, že spojení „moderní šlechtic“ nemusí být protimluvem.

Autor je filozof a pedagog

Daniel Kroupa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme