Babišovo jasné neodcházení
Prohrát byť o fous parlamentní volby a brzy – to už ovšem výrazně – i prezidentské, je jistě nepříjemné. Však to s Andrejem Babišem viditelně zatřáslo. Ale jde o politika s tahem na branku a povzbudivý příklad vidí na rodném Slovensku. Kde se opět prodral k moci Robert Fico, vícekrát před tím poražený. I v prezidentském klání.
Vzhledem k počtu obyvatel obou zemí podobným poměrem jako Babiš. Rovněž v posledních měsících otřepaný a leckdy ve sněmovních vystoupeních jakoby přemotivovaný.
Shoda v lecčems
A také čerstvě ohlásivší úmysl obhájit napřesrok post předsedy hnutí ANO. Které v pondělí absolvovalo programovou konferenci namířenou především ke kampani pro jarní evropské volby. Ve které se hodlá Babiš zřejmě zásadně angažovat, ale nezdá se, že by chtěl kandidovat.
Třebaže že se kolem něho taková myšlenka jednu chvíli vznášela. Zatím vše ukazuje na nápřah k úspěchu ve sněmovních volbách 2025. Jimiž by měl předcházet zisk co největšího počtu mandátů v Evropském parlamentu, čili asi třetiny z 21 určených České republice. K nimž by měla vést cesta skrze boj o jisté změkčení Green Dealu, viditelné ovšem dnes v rétorice politiků napříč kontinentem, a uhájením práva veta v některých zásadních otázkách.
3:0 v neprospěch Babiše. Proč expremiér neuspěl u slovenského Nejvyššího soudu kvůli evidenci u StB
Číst článek
To, podle Babiše „nejhlavnější, co v unii máme“, ovšem na domácí scéně zastávají i další zásadní subjekty, především ODS. A téma přehlasování kvalifikovanou většinou, s nímž přicházejí velké členské země, a může se jevit logické, lze lehce přetavit v otázku národní suverenity, na kterou mnozí tuzemští voliči slyší.
Udržet se na uzdě
Pokud jde o čistě domácí půdu, pak hnutí zdůrazňuje potřebu zpřísnění azylového zákona, opět slibuje vládní koalici „peklo“ ohledně cen elektřiny a ohlašuje k tomu svolání mimořádné schůze sněmovny.
Výhledově má pak v plánu i jakousi „druhou generaci“ EET. Neboť zrušení elektronické evidence tržeb, někdejšího Babišova slavného výdobytku, nese stále úkorně. I když ho jeho vláda sama pozastavila v údobí covidového lockdownu a Fialova pak už jen takříkajíc dorazila. A podle některých ekonomů to povzbudilo šedou ekonomiku.
„Začneme tvrdě jít po vládě,“ prohlásila předsedkyně sněmovní frakce hnutí Schillerová, jako kdyby doposud šla po kabinetu ministrů jen mírně, a podle šéfa stínové vlády Havlíčka je ANO „připraveno vládnout a má kompetentní, nezkorumpované lidi“.
ANO chce vyslovit Fialově vládě nedůvěru. Koalice označuje postup za legitimní, ale zbytečný
Číst článek
Což vše zní očekávaně a nešlo si ovšem nevšimnout, že konference vyzněla v zásadě standardně a nevyplývalo z ní, že by ANO hodlalo ovládnout prostor na takřka extremistickém národoveckém kraji politického spektra. Což se jevilo bezprostředně po Babišově prezidentské prohře.
Jakoby hnutí znovu spíš sázelo na občanské demokraty ve víře, že prestiž Fialovy vlády na konci funkčního období bude v troskách. Pro voliče ODS se ale Babiš i pak těžko stane přijatelným. Snad kdyby se aspoň v příštích dvou letech držel skutečně zpátky, jak to počátkem roku sliboval. A nějakou dobu i praktikoval. A odpustil si až nekontrolovatelné výpady vůči vládním politikům, jaké předváděl v poslední době.
Autor je komentátor Českého rozhlasu.
Nad Gruzií se vznáší stín vážného občanského konfliktu
Libor Dvořák
Ambiciózní projekt reformy daní z dílny PAQ Research má jediný háček: je navrhovaný v Česku
Apolena Rychlíková
Angela Merkelová vzpomíná. Také na Ukrajinu
Libor Dvořák
O vládním hausnumerismu aneb nápadný nepůvab 93 procent
Petr Honzejk