Stačilo! ne tak jisté, jak se tváří?
Čtenář nedávného rozhovoru serveru Seznam Zprávy s předsedou Stačilo Danielem Sterzikem mohl snadno nabýt dojmu, že je zakladatel držitel registrace tohoto politického uskupení vcelku sebevědomý. A před podzimními volbami naladěn takřka suverénně.
I když k tomu preferenční čísla nevyzývají. Stačilo! se v průzkumech nachází delší dobu kolem zásadní pětiprocentní hranice, která, pokud se to nezmění k lepšímu, může vést část zaleknuvších se latentních voličů k tomu, že se přikloní k jinému subjektu. Aby jejich hlas nepropadl jako roku 2021.
Však nehledě na Sterzikův optimismus jsou asi uvnitř Stačilo! jisté obavy. Jinak si totiž nelze vysvětlovat výzvu z tohoto týdne, aby hnutí Přísaha Roberta Šlachty zvážilo společnou kandidátku. Neboť „roztříštěnost demokratických a opozičních sil může oslabit společný vliv na směřování země.“
To zní jednoznačně a Stačilo! si evidentně není tak jisté, jak se tváří zakladatel. A konečně si uvědomuje, že zhruba desetiprocentní výsledek v loňských eurovolbách neznamená automaticky podobný úspěch ve všeobecných volbách podle zcela jiného systému. A ve výzvě ke Šlachtovi je doslova řeč o reálné hrozbě propadu hlasů.
Přísaha málem sněmovní
Že se ovšem shluk tvořený KSČM, Spojenými demokraty – Sdružením nezávislých a Českou stranou národně sociální, obrací na Přísahu, je nesporně překvapující. Její lídr, někdejší elitní policista a nyní senátor Šlachta nikdy neprojevoval tendence porozumět si s komunisty nebo kýmkoli jiným ze Stačilo!, Sterzikem-Vidlákem počínaje.
Když hnutí začínalo, dělalo dojem, že by se mohlo stát partnerem hnutí ANO, Andrej Babiš dříve Šlachtu podpořil při likvidaci jím vedeného Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu z dílny tehdejšího sociálnědemokratického ministra vnitra Chovance.
Přísaha ovšem zůstala roku 2021 těsně před sněmovními dveřmi, i když zisk víc než čtvrt milionu hlasů byl výsledkem úctyhodným.
Časová osa: více než stoletá historie sociálních demokratů a komunistů je plná konfliktů, zrad i ignorování
Číst článek
Ani pak ale s ANO nenavázalo užší vztahy. Ačkoli se zdálo, že by se Babišovi podobný budoucí menší vládní kolega hodil. Zato vloni před eurovolbami se Přísaha propojila s Motoristy sobě a tandem uspěl – podobně jako Stačilo!
Motoristé, natěšení z náhlé popularity svého volebního lídra Filipa Turka ale zanedlouho ztratili o Šlachtu veškerý zájem. A ten se nakonec rozhodl vyslat Přísahu do podzimních voleb samostatně. I když se šancemi nevalnými.
Jako Maláčová těžko
Asi i proto ho teď tedy lákají komunisté a jejich roztodivní partneři. A to obecně zveřejněnou výzvou, nikoli přímým jednáním. To Šlachtu spíš rozladilo. A předem spojení odmítl. Hlavně ale jistě proto, že má Stačilo! neústupně v programu odchod z NATO a EU. Pro Šlachtu body nepřijatelné.
Právě kvůli zpochybňování našeho členství v Unii a Alianci se počátkem roku nedohodla se Stačilo! předsedkyně SOCDEM Jana Maláčová. Teď už jí a jejímu zástupci Lubomíru Zaorálkovi zřejmě tolik nevadí.
Podobný obrat ze zoufalství ovšem od Šlachty nečekejme. Konec konců, na suchu nezůstane, má před sebou ještě víc než čtyři roky v senátním křesle. A tedy prostředky pro hnutí od státu a svou jistou publicitu.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Ukrajina investice potřebuje, ale nejdřív musí skončit válka
Libor Dvořák
Budou americká cla posledním hřebíčkem do konkurenceschopnosti Evropy?
Julie Hrstková
Proč bitcoinová kauza nepohnula s voliči ani o milimetr
Petr Honzejk
Na uprchlíky platí pevná ruka aneb dánské předsednictví
Ivan Štern