Benátky chtějí omezit turisty

Covidové časy a s nimi spojené cestovní restrikce jsou za námi! Pokud nevěříte, zajeďte si do Itálie. Turistické destinace oblíbené v dobách před pandemií zde už opět praskají ve švech. A třebaže si hoteliéři, restauratéři a ostatní pracovníci v cestovním ruchu mnou ruce, pro některá města může návrat turistů přinášet nové komplikace, a dokonce i hrozbu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulice Benátek

Ulice Benátek | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Obyvatelé Florencie, Říma nebo Benátek znají dobře problémy spojené s přívaly turistů. Nemovitosti v centrech měst začínají být pro místní nedostupné, obchodů se základními potřebami ubývá ve prospěch krámků se suvenýry, historická města se mění v zábavní parky, nemluvě o degradaci životního prostředí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Veronika Lefrancois: Benátky chtějí omezit turisty

Základní funkce města jsou vytlačeny a vše se přizpůsobuje potřebám turistů. Pro tento společenský proces existuje dnes speciální výraz: turistifikace.

Ačkoliv turistifikací trpí mnoho atraktivních evropských destinací, jako je například Barcelona, Lisabon nebo i Praha, snad nejvíce jsou jí zasaženy Benátky, často popisované jako nejkrásnější nebo nejromantičtější město na světě. Historické centrum Benátek měří jen osm čtverečních kilometrů, ale příliv turistů přesahuje každý den počet jeho obyvatel.

Třídit turisty?

V době před pandemií sem přijíždělo zhruba 25 milionů návštěvníků ročně a odhaduje se, že jejich počet letos dosáhne podobných hodnot. Tento nápor je jednou z příčin, proč se město pomalu, ale jistě propadá do laguny.

Benátky se s tímto problémem potýkají už řadu let. Mezi opatřeními přijatými v poslední době byl zákaz vstupu obřím výletním lodím do benátské laguny. Po zdlouhavých jednáních se vloni konečně podařilo prosadit zákon, který tyto kontroverzní giganty nadobro vykázal z historického centra.

Pokusy omezit počty turistů ve městě se ale nezastavily u obřích lodí. Městské zastupitelstvo připravilo na letošní sezónu opatření, podle kterého by měli návštěvníci Benátek platit taxu při vstupu do města.

Vstupné se nemá týkat všech turistů. Ti, kdo si v Benátkách zamluvili hotel alespoň na jednu noc, platit nemusí. Cílem je snížit počet jednodenních výletníků a soustředit se na pomalejší a kvalitnější turistiku. Tento radikální krok činí z města na laguně světového průkopníka v boji proti turistifikaci.

Konec ‚turistického fastfoodu‘. Benátky plánují vybírat poplatky za jednodenní návštěvy

Číst článek

V první fázi pokusu si jednodenní návštěvníci Benátek mají pouze dopředu rezervovat vstup do města, který ale bude prozatím zdarma. Platit se začne až od ledna příštího roku – a výše vstupného bude záviset na ročním období nebo dnech v týdnu. Maximální povolené množství osob ve městě bude 40 tisíc. To je jen třetina z rekordního počtu turistů, kteří Benátky zaplnili například o letošních Velikonocích.

Z nového opatření nemají radost všichni: obchodníci se obávají, že jim redukce počtu turistů sníží příjmy. Jiní poukazují na to, že třídit turisty na kvalitní a nekvalitní je vlastně segregace podle majetku, protože každý si nemůže dovolit zaplatit hotel v centru Benátek.

Ale jak jinak se má křehké město na laguně bránit proti náporu, na který nebylo stavěné? Pro zajištění udržitelného turismu je nutné začít přijímat tvrdší opatření. Pokud benátský experiment přinese výsledky, mohl by posloužit jako inspirace i dalším evropským městům.

Autorka je publicistka

Veronika Lefrancois Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme