Čínský státní obr odchází z Česka. Jizvy po Zemanově poklonkování Pekingu zůstávají
Jednou z nejtemnějších kapitol desetiletého prezidentství Miloše Zemana bylo jeho systematické úsilí vehnat Českou republiku do nebezpečné blízkosti autokratického režimu čínského vůdce Si Ťin-pchinga. A je příznačné, že teprve nyní se rýsuje definitivní tečka tohoto ponurého příběhu.
Jeho dnešní zásadní aktér, čínský státní konglomerát CITIC Group, prodal na sklonku minulého roku fotbalový klub Slavia a brzy poté se zbavil téměř padesátiprocentního podílu v letecké společnosti Smart Wings. A nyní také podle Hospodářských novin jedná o prodeji cestovní kanceláře Invia.
Jiří Leschtina: Čínský státní obr odchází z Česka. Jizvy po Zemanově poklonkování Pekingu zůstávají
Což jsou neklamné známky toho, že se CITIC postupně zbavuje majetku, který převzal od zkrachovalé soukromé firmy CEFC poté, co byl její zakladatel a ředitel Jie Ťien-ming obviněn z korupčních podvodů. Ano, mluvíme o témže muži, jehož Miloš Zeman jmenoval svým zvláštním poradcem a jeho místo na Hradě zahříval ještě dlouho poté, co pan Jie zmizel beze stopy v hlubinách čínského vyšetřovacího labyrintu.
Vstup CEFC na český trh Zeman pojal bombasticky. Neprůhlednou firmu Jie Ťien-minga prohlásil za vlajkovou loď čínských investic v Česku. Ty měly podle Zemana dosáhnout 230 miliard korun. Ve skutečnosti firma CEFC investovala necelých třicet miliard. K tomu ovšem nadělala přes jedenáct miliard dluhů, které pak uhradil CITIC.
Velké varování
Z dnešního pohledu nám Zemanovy pletky s komunistickou Čínou zanechaly znepokojivou otázku. Jak bylo vůbec možné, že pochybnostmi opředená CEFC se svými mizivými investicemi si v Česku dokázala vybudovat tak silný politický vliv?
Dopisy, které chtěl Hrad utajit. ‚Nařizuji abolici,‘ píše v nich Zeman Fialovi. ‚Nepodepíšu,‘ odmítá premiér
Číst článek
Na stěžejní příčinu poukazovala již v roce 2016 výroční zpráva BIS, když upozorňovala na „rozšiřování a kultivaci (pro)čínské vlivové infrastruktury v české politice a ekonomice“. Což byla v podstatě zdrženlivá narážka na krajně neobvyklé srůstání firmy CEFC se státem.
Nejde přitom jen o spočinutí ředitele CEFC v nejtěsnější blízkosti prezidenta. Doslova ztělesněním chorobné fúze mezi CEFC a státem byl zásadní aktér restartu vztahů s Čínou a vlivný sociální demokrat Jaroslav Tvrdík. Ten byl v době pronikání této společnosti do Česka místopředsedou tuzemské pobočky CEFC pro Evropu. Ale také poradcem prezidenta Zemana, jakož i důvěrníkem tehdejšího premiéra Sobotky.
Právě díky Tvrdíkovi a dalším spojencům Miloše Zemana v sociální demokracii mohl vliv CEFC dosáhnout do nejvyšších pater českého státu. Zdrcujícím příkladem, kam až bylo ochotno dojít vedení země v podlézání Pekingu, bylo společné prohlášení prezidenta a tří dalších nejvyšších ústavních činitelů (členů ČSSD) distancujících se od přijetí dalajlámy tehdejším ministrem kultury lidovcem Danielem Hermanem.
SPD jako strana dvou exprezidentů. Pravičák Klaus a levičák Zeman se nakonec potkali u Okamury
Číst článek
Právě příklad, jak jedna firma, podléhající čínskému komunistickému dirigismu, dokázala zamíchat politikou v Česku, je velkým varováním. Ani odcházení čínského státního obra CITIC neznamená, že bychom neměli zůstat ve střehu.
Vždyť výsadky čínského oligarchického kapitalismu se dál utěšeně rozrůstají v Maďarsku či Srbsku a jistě se teď zaměří na Slovensko. A můžeme si být jisti, že v případě jakéhokoliv oslabení demokratických sil u nás, zavelí Peking k dalšímu nájezdu na Česko.
Autor je publicista
Dva Marshallovy plány pro Evropu
Tereza Zavadilová
Státní rozpočet - vždy je důvod se zadlužit
Petr Holub
Izraelská ústavní krize nezmizela, zase se vrací
Jan Fingerland
Pokud se Evropa nevzchopí, čeká ji dlouhá agonie, tvrdí italský politik Draghi
Karel Barták