Čínský státní obr odchází z Česka. Jizvy po Zemanově poklonkování Pekingu zůstávají

Jednou z nejtemnějších kapitol desetiletého prezidentství Miloše Zemana bylo jeho systematické úsilí vehnat Českou republiku do nebezpečné blízkosti autokratického režimu čínského vůdce Si Ťin-pchinga. A je příznačné, že teprve nyní se rýsuje definitivní tečka tohoto ponurého příběhu.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching

Český prezident Miloš Zeman a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching | Zdroj: Pražský hrad

Jeho dnešní zásadní aktér, čínský státní konglomerát CITIC Group, prodal na sklonku minulého roku fotbalový klub Slavia a brzy poté se zbavil téměř padesátiprocentního podílu v letecké společnosti Smart Wings. A nyní také podle Hospodářských novin jedná o prodeji cestovní kanceláře Invia.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Leschtina: Čínský státní obr odchází z Česka. Jizvy po Zemanově poklonkování Pekingu zůstávají

Což jsou neklamné známky toho, že se CITIC postupně zbavuje majetku, který převzal od zkrachovalé soukromé firmy CEFC poté, co byl její zakladatel a ředitel Jie Ťien-ming obviněn z korupčních podvodů. Ano, mluvíme o témže muži, jehož Miloš Zeman jmenoval svým zvláštním poradcem a jeho místo na Hradě zahříval ještě dlouho poté, co pan Jie zmizel beze stopy v hlubinách čínského vyšetřovacího labyrintu.

Vstup CEFC na český trh Zeman pojal bombasticky. Neprůhlednou firmu Jie Ťien-minga prohlásil za vlajkovou loď čínských investic v Česku. Ty měly podle Zemana dosáhnout 230 miliard korun. Ve skutečnosti firma CEFC investovala necelých třicet miliard. K tomu ovšem nadělala přes jedenáct miliard dluhů, které pak uhradil CITIC.

Velké varování

Z dnešního pohledu nám Zemanovy pletky s komunistickou Čínou zanechaly znepokojivou otázku. Jak bylo vůbec možné, že pochybnostmi opředená CEFC se svými mizivými investicemi si v Česku dokázala vybudovat tak silný politický vliv?

Dopisy, které chtěl Hrad utajit. ‚Nařizuji abolici,‘ píše v nich Zeman Fialovi. ‚Nepodepíšu,‘ odmítá premiér

Číst článek

Na stěžejní příčinu poukazovala již v roce 2016 výroční zpráva BIS, když upozorňovala na „rozšiřování a kultivaci (pro)čínské vlivové infrastruktury v české politice a ekonomice“. Což byla v podstatě zdrženlivá narážka na krajně neobvyklé srůstání firmy CEFC se státem.

Nejde přitom jen o spočinutí ředitele CEFC v nejtěsnější blízkosti prezidenta. Doslova ztělesněním chorobné fúze mezi CEFC a státem byl zásadní aktér restartu vztahů s Čínou a vlivný sociální demokrat Jaroslav Tvrdík. Ten byl v době pronikání této společnosti do Česka místopředsedou tuzemské pobočky CEFC pro Evropu. Ale také poradcem prezidenta Zemana, jakož i důvěrníkem tehdejšího premiéra Sobotky.

Právě díky Tvrdíkovi a dalším spojencům Miloše Zemana v sociální demokracii mohl vliv CEFC dosáhnout do nejvyšších pater českého státu. Zdrcujícím příkladem, kam až bylo ochotno dojít vedení země v podlézání Pekingu, bylo společné prohlášení prezidenta a tří dalších nejvyšších ústavních činitelů (členů ČSSD) distancujících se od přijetí dalajlámy tehdejším ministrem kultury lidovcem Danielem Hermanem.

SPD jako strana dvou exprezidentů. Pravičák Klaus a levičák Zeman se nakonec potkali u Okamury

Číst článek

Právě příklad, jak jedna firma, podléhající čínskému komunistickému dirigismu, dokázala zamíchat politikou v Česku, je velkým varováním. Ani odcházení čínského státního obra CITIC neznamená, že bychom neměli zůstat ve střehu.

Vždyť výsadky čínského oligarchického kapitalismu se dál utěšeně rozrůstají v Maďarsku či Srbsku a jistě se teď zaměří na Slovensko. A můžeme si být jisti, že v případě jakéhokoliv oslabení demokratických sil u nás, zavelí Peking k dalšímu nájezdu na Česko.

 Autor je publicista

Jiří Leschtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme