Sněmovna má čas, podniky plánují propouštění

Nepochybně existují restauratéři, hoteliéři či majitelé kulturních a sportovních zařízení, kteří pobírají podporu Antivirus na desítky svých zaměstnanců. Také si lze představit majitele či manažery strojírenských podniků, které se neustále musí potýkat s výpadky dodávek u dílů, ze kterých sestavují své výrobky. Těmto podnikatelům dnes málokdo závidí, natož aby chtěl být na jejich místě. Důvodem jejich těžkostí ani nemusí být současná situace.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) | Foto: Jan Handrejch | Zdroj: Právo/Profimedia

Zhoršují se vyhlídky, a to zvláště v jednom konkrétním ohledu. Přežít v těžkých časech umožňuje vládní podpora, která je nezbytná, když jiná vládní opatření znemožňují či komplikují provoz. Nejdůležitější ze všech podpor je Antivirus, s jehož pomocí mohou firmy platit zaměstnance, i když právě pro ně nemají práci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý komentář Petra Holuba

Teď ovšem stojí podniky před vyhlídkou, že Antivirus skončí. Evropská unie umožňuje takový druh pomoci jen na období dvanácti měsíců a Češi začali loni v březnu.

To se samozřejmě vědělo dopředu, proto vláda schválila návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD), podle kterého se v tuzemsku zavede takzvaný systém podpory v časech nízké zaměstnanosti známý též pod německým názvem kurzarbeit. Tento nástroj umožní firmám platit pracovníky v každé závažné krizi včetně té koronavirové.

Vše by tedy bylo vyřešeno, kdyby návrh zákona schválila sněmovna. To se však nestalo.

Spory a ješitnost politiků

Nejde o to, že by snad zákon od ministryně Maláčové byl špatný. Od loňského léta na něm kromě jejích expertů pracovali odborníci zastupující odbory i zaměstnavatele a doladili ho do podoby, která může fungovat.

V tuzemsku má potíže každý zákon, který rozděluje státní peníze, a nejhorší to je v období před volbami. Najednou se každá ze stran a každý z politiků chce zapsat jako dobrodinec.

V případě zákona o kurzarbeit se vyrojilo čtyřicet různých pozměňovacích návrhů, které se snaží vylepšit jednotlivé parametry vládního návrhu. Horší je, že dvě poslankyně z vládní většiny, jedna z ANO a druhá od komunistů, předložily konkurenční návrh. Jeho opatření jsou zhruba stejná jako u vládního návrhu, který podporují podniky i zaměstnanci, nemá však potřebnou kvalitu, protože se psal na poslední chvíli.

Stačí však k tomu, aby zpomalil přijetí vládního návrhu. Nikdo dnes nemůže vyloučit, že kvůli zbytečným sporům nedostanou podniky na své zaměstnance už v březnu žádnou podporu.

Podnikatelé se zděšením sledují, že pouhá ješitnost některých politiků zabrání přijmout normu, která by umožnila zachránit práci tisícům občanů a s jejímž obsahem každý souhlasí. Žijeme v divném světě, mohou si s Nikolajem Vasiljevičem Gogolem povzdechnout manažeři i ti, kterým hrozí, že přijdou o práci.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Petr Holub Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme