Britský premiér nyní čelí vzpouře ve vlastní straně

„Když čelíte hrozivému vměšování ze zahraničí, musíte někdy porušit právo.“ Ne, tohle neřekl britský ministr pro Severní Irsk Brandon Lewis. Ten ovšem dost podobně ve sněmovně prohlásil, že Británie sice hodlá porušit dohodu o brexitu, tedy mezinárodní právo, ale „jen velmi specifickým a omezeným způsobem“.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson

Britský premiér Boris Johnson | Foto: Kirsty Wigglesworth | Zdroj: ČTK/AP

Skutečnost, že úvodní větu pronesl ve čtvrtek běloruský diktátor Lukašenko v projevu ke členům své KGB, a podobnost obou citátů jen svědčí o tom, k jakým veletočům se nyní uchyluje britský premiér Boris Johnson. Jen aby byl i nadále uznáván svou vládou a brexitáři skupiny ERG, kteří ji tvoří, i těmi voliči, kteří jej podporují. Nátlak na Evropskou unii tak roste a tvrdý brexit už je přijatelný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jan Jůn: Britský premiér nyní čelí vzpouře ve vlastní straně

Porušení dohody neočekávaným návrhem zákona ale odsoudila řada konzervativních poslanců, předsedové tří sněmovních výborů, státní tajemníci dvou ministerstev (a třetí rezignoval), a dokonce i bývalí konzervativní premiéři Theresa Mayová a John Major. Skotská zemská premiérka Nicola Sturgeonová pak v souladu s hlasy opozice prohlásila, že situace směřuje ke tvrdému brexitu a hospodářské pohromě, a označila Johnsonovu vládu za šarlatány.

Miliony testů v plánu

Přidali se ale s kritikou ohledně důvěryhodnosti země i brexitáři, jako bývalý vůdce strany Michael Howard, či bývalí ministři financí, lordové Lawson a Lamont, a dokonce i jeden z vůdců skupiny ERG, sir Bernard Jenkin. V Konzervativní straně tedy propukla vzpoura.

Vláda se hájí tvrzením, že dohoda nebyla dopracována a návrh zákona je jen jakousi pojistkou pro případ nouze, tedy ukončení vyjednávání s Evropskou unií o budoucích vztazích bez dohody (kam jednání zjevně brexitáři tlačí) a zrušení kontrol pohybu zboží se Severním Irskem.

Vyjednávání s Unií mají sice pokračovat i v pondělí v Bruselu, EU ale žádá, aby britská vláda návrh zákona do konce září odvolala – to ministr Michael Gove po schůzce s místopředsedou Evropské komise odmítl.

Mezitím ona vzpoura během pátku sílila. Třicítka konzervativních poslanců pod vedením bývalých ministrů sira Boba Neilla, Damiana Greena a Olivera Healda hodlá v pondělí nejen hlasovat proti zákonu, ale podá návrh zakázat vládě dohodu měnit a nebojí se prý ani vyhození ze strany. Vláda má sice většinu osmdesátky poslanců, ale najednou není nic jisté a víkend bude rušný v zákulisí. Ohledně sněmovny lordů jen připomeňme, že tam vláda nemá většinu a je už nyní jasné, že se zákon vrátí dolní sněmovně.

Za situace, kdy počet koronavirem nakažených Britů dosahuje tří tisícovek denně a vláda opět omezuje pohyb obyvatel v nejnakaženějších oblastech, se premiér Johnson nechal opět unést sliby a ohlásil miliony testů v plánu, který připodobnil k letu na Měsíc.

Experti tvrdí, že i půl milionu by byl obrovský úspěch, a Johnson je znovu terčem vtipů. Situace je ale stejně vážná jako s brexitem. Tam ale nelze příští týden vyloučit překvapení.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Jan Jůn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme