Kotleba prohrál, zatím ale nikam neodchází

Slovensko se vzbudilo do překvapivého rána, kdy jeden z jeho krajů už nevede představitel krajní pravice a celá jeho partaj ve volbách pohořela. Marian Kotleba úřad župana opustí, pohled na průzkumy ale ukazuje, že ultrapravice v slovenské politice ještě nekončí.

Komentář Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozený předvolební billboard Mariana Kotleby

Poškozený předvolební billboard Mariana Kotleby | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Byly to zvláštní volby. Ještě v sobotu večer šla řada Slováků spát s tím, že v krajských volbách si velké vítězství jako vždy odnese vládní Smer premiéra Roberta Fica, ultrapravicová Ľudová strana Naše Slovensko (LSNS) má připravených 336 kandidátů a kdo ví, kolik z nich se stane krajskými poslanci, a jen prozřetelnost sama ví, jak to dopadne v Banské Bystrici.

Poslední průzkumy byly dva týdny staré a spekulovalo se o skrytých voličích krajní pravice, kterým kotlebovci radili v průzkumech nepřiznávat se.

Krajské volby na Slovensku. Vládní Smer propadl, Kotleba jako župan končí

Číst článek

A mobilizovalo se. Minimálně mezi voliči standardních stran se v posledních dnech šířila vyslovená panika z toho, jak by mohly volby dopadnout. I ta nejspíš přispěla k tomu, že volby doprovázela vysoká třicetiprocentní účast.

Toto číslo není ve skutečnosti vůbec vysoké a na to, aby se takovým zdálo, musí se na ně hledět prizmatem krajských voleb. O nich se na Slovensku obvykle nemluví. Existují v jakémsi neurčitém prostoru - příliš vzdálené od těch lokálních a příliš zastíněné těmi celostátními.

Na Slovensku se v nich volí teprve od roku 2001 a kompetence krajských úřadů ještě pořád nejsou všeobecně známé.

2 z 336

Od brzkého nedělního rána část voličů slaví. Kotleba prohrál s rozdílem 25 procentních bodů na vítěze a z 336 kandidátů se nakonec povedlo uspět jenom dvěma nejvýraznějším tvářím strany.

Byly to ale zvláštní volby a je příliš brzy na to se se současným banskobystrickým županem loučit.

Pokud totiž něco Marianu Kotlebovi nelze upřít, pak je to schopnost učit se. Jeho volební úspěch přineslo pochopení, že voliči reagují lépe na sako než na uniformu, lépe na rétoriku o nezaměstnanosti než na pochody. Je také zvyklý na prohru – jeho vítězství předcházelo několik pokusů s prachmizernými výsledky. Nikdy ho ale neodradily od toho zkusit to znovu.

Poslední celostátní průzkumy předpovídají ĽSNS něco mezi 10 a 11 procenty hlasů a mezi slovenskými stranami ji tak řadí na třetí místo. Strana debaklem v regionálních volbách bez debaty utrpěla, je ale příliš brzy na to předpovídat, jak to může ovlivnit její preference v parlamentních volbách v roce 2020.

Pokud volby naznačily nějaký trend, pak je to únava voličů ze Smeru. Strana Roberta Fica přišla o čtyři kraje a i v celostátních průzkumech jsou čísla nad 30 procenta minulostí. Otevírá se tak prostor. Zda pro standardní strany, nebo ne, se ukáže za tři roky.

Eva Mošpanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme