Premiér Robert Fico útočí na rodinu šéfa Progresivního Slovenska Michala Šimečky. A to přestože Ficovi dříve velmi vadilo, pokud jeho političtí soupeři zmiňovali jeho rodinu.
„Mnozí jednoduše sklopí uši, jako se to stalo v roce 1969. Řeknou si, že jim to za to nestojí, a poddají se. Nese to znaky normalizace,“ konstatuje Michal Vašečka.
„Ficův Směr se jednoznačně posunul ke krajní pravici,“ říká v rozhovoru pro iROZHAS.cz a Radiožurnál bývalý dlouholetý politik a následně slovenský velvyslanec v Maďarsku i Česku Peter Weiss.
„Jestli chcete vyhrát volby, musíte lidi přesvědčit, ne označit za nepřítele,“ říká bývalý ministr financí a viceguvernér Evropské národní banky Ivan Pilip.
Trojice slovenských vládních stran ve společném prohlášení tvrdí, že lidé skandovali štvavá hesla a že za případný další útok na představitele vládní koalice bude nést odpovědnost politická opozice.
Ředitel tajné služby je jedním z nejvlivnějších funkcionářů v zemi. Opozice proto vyčítala premiérovi, že se Gašpar junior nikdy nevěnoval bezpečnostním otázkám.
Po atentátu v půlce května byl Robert Fico (Směr) na pokraji smrti, teď je však zpět v čele slovenské vlády a opět pevně řídí zemi. Ve smířlivé náladě se nevrátil, je spíš v bojovném naladění.
Slovenský premiér Robert Fico tvrdí, že po červnových volbách do Evropského parlamentu Směr dostal návrh, zda se do Strany evropských socialistů nechce vrátit.
Slovensko nemá už čtvrt roku obsazený post předsedy parlamentu. Šéf nejmenší vládní strany SNS Andrej Danko si na tuto svou oblíbenou pozici dál dělá zálusk a trvá na přerozdělení mocenských pozic.
Vládní návrh změn zákonů ohledně trestního práva dříve kritizovaly instituce Evropské unie a také například slovenská opozice a již bývalá slovenská prezidentka Zuzana Čaputová.
Výsledek Směru je pozoruhodný i proto, že pravděpodobně nezafungoval efekt, který očekávali mnozí analytici – a sice že voliči na Slovensku se budou solidarizovat se zraněným premiérem.
„Řeší se jiná témata než při posledních volbách v roce 2019. Zejména to jsou dopady energetické krize a války na Ukrajině, spojené s problematikou obrany a bezpečnosti,“ hodnotí Lubomír Kopeček.
Progresivní Slovensko (PS) získalo 27,81 procenta hlasů před vládní stranou Směr-sociální demokracie premiéra Fica s podporou 24,76 procenta. PS bude mít šest europoslanců. Směr-SD obsadí pět křesel.
Atentát na premiéra Roberta Fica zcela jistě změní slovenskou společnost a bude mít i politické důsledky. První čísla naznačují, že útok vedl ke změně podpory mezi vládními stranami.
První plán na politický smír po atentátu na Roberta Fica ztroskotal. Rozdílné postoje k nastalé krizi a chybějící premiér mohou znamenat pro zemi, kde vládne křehká většina, těžké časy.
Vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák od atentátu na premiéra Roberta Fica informuje o jeho zdravotním stavu, naznačuje další vládní kroky a bude místo něj řídit zasedání kabinetu.
Robert Fico kandidoval v deseti parlamentních volbách, ve všech získal poslanecký mandát a svůj Směr v nich dovedl celkem k pěti vítězstvím. Po středečním atentátu zůstává ve vážném stavu v nemocnici.
Místopředseda Směru Ľuboš Blaha a šéf SNS Andrej Danko dlouhodobě platí za radikály, kteří sami svými vyjádřeními i činy jitří emoce. Zástupci opozice na neurčito přerušují své politické aktivity.
Fico sice Brusel pravidelně kritizuje, z Unie však vystupovat nechce. „Jde tam, kde jsou voliči. Místo toho, aby jim nabídl vlastní směr, je jen následuje,“ popisuje politoložka Petra Guasti.
Podle premiéra Roberta Fica média přestala být objektivní, protože jsou ve sporu se slovenskou vládou. Podle předsedy českého Syndikátu novinářů Adama Černého se Fico inspiroval v sousedním Maďarsku.
Slovenský premiér Robert Fico chtěl ještě nedávno opoziční křesťanské demokraty „vykostit“. Ti teď ale změnili taktiku a jeho vládě začali částečně pomáhat.
Slovenské ministerstvo kultury pracuje na úpravě návrhu nového zákona o RTVS. Původní předloha počítala například s výměnou nynějšího vedení, se silnějším vlivem státu nebo se zřízením nové rady.
Nevím, jestli to tak skutečně bylo od začátku, kdy Pellegrini s jedenácti poslanci opustil před čtyřmi roky Ficův Smer a založil si stranu Hlas, ale dnes to skutečně jako podvod vypadá.
Slovensko si o víkendu zvolilo novou hlavu státu, vítězství Petra Pellegriniho však vyvolalo celou řadu otázek. Server iROZHLAS.cz je zasazuje do politického kontextu.
„Domnívám se, že se drtivá většina diváků o tématech, která chce reprezentovat potenciální prezident Slovenska, ani od jednoho, ani od druhého diskutujícího moc nedozvěděla,“ říká politolog.