Gigant Metrostav dostal tříletého zaracha. Čemu se ještě diví?
Tříletý zákaz účasti na veřejných zakázkách pro společnost Metrostav. Pět let natvrdo pro obchodního ředitele této firmy Jiřího Anděla. A pro jejího generálního ředitele Pavla Piláta tříletá podmínka. Takový je nepravomocný rozsudek, který dopadl na Metrostav ve druhém procesu s Davidem Rathem. Soudkyně krajského soudu Iva Říhová tak dost nečekaně rozhodla o trestu nejen pro manažery, ale i pro firmu jako takovou.
Za to, že Pilát s Andělem nejenže nabídli Rathovi a jeho spolupracovníkům více než třicetimilionový úplatek, ale také že po dohodě s Rathem a spol. napsali podmínky veřejné soutěže svému Metrostavu na tělo.
‚Řídit se zcela pravidly, tak nic nepostavíme.‘ Manažer Metrostavu u soudu popsal, jak se soutěží zakázky
Číst článek
A jako by se teď ve vzduchu vznášel jakýsi podiv nad tím, že takhle tvrdě to schytává největší stavební gigant v zemi. Koneckonců náměstek Jiří Anděl se v soudní síni vyjádřil vcelku bez skrupulí: „Řídit se zcela pravidly, tak nic nepostavíme.“
Zřejmě vedení Metrostavu, ale i dalších sedmi společností odsouzených v Rathově procesu úplně včas nedošlo, jak zásadně se změnila nálada v české společnosti. A to mimo jiné pod vlivem záběrů z května 2012, kde zásahovka zatýká Davida Ratha s krabicí od vína se sedmi miliony korun.
Metrostav a Agrotec
Vždyť právě tahle kauza výrazně přispěla k volební vzpouře podstatné části veřejnosti proti tradičním stranám a vzestupu antisystémového hnutí ANO. Odklon voličů nejprve od ODS a s menším zpožděním od ČSSD byl hlavně projevem znechucení nad patologickým propojením obou těchto stran s byznysem, které vedlo k úplatkářství a parazitování na systému veřejných zakázek a dotací.
Zatím ale není vůbec jisté, zda Metrostav nakonec nevyvázne bez trestu. Kromě zpochybňování odposlechů jeho právníci sázejí na jednu únikovou cestu. Vyšlapala ji současná ministryně spravedlnosti Marie Benešová. A to v době, kdy ještě jako poslankyně a zároveň členka advokátní kanceláře, obhajující Metrostav, prosadila právní kličku do zákona o trestní odpovědnosti firem.
Proč kauza Rath nepoloží stavební gigant Metrostav: dceřinky i zakázky v zahraničí
Číst článek
Podle této novely k osvobození od žaloby stačí, aby obviněné společnosti doložily, že mají důkladné vnitřní mechanismy a etické kodexy, kterými se korupčnímu jednání svých zaměstnanců snažily předejít. Však také již ředitel Pilát u soudu řekl, že všichni lidé ve firmě, včetně jeho samého, procházejí pravidelnými školeními, jak se chovat, aby neporušili zákony.
Vrchní soud rozhodne
Soudkyně krajského soudu Iva Říhová ale zjevně dospěla k závěru, že etický kodex ani protikorupční školení nemělo kýžený dopad hned na dva nejvyšší manažery Metrostavu.
Teď bude na vrchním soudu, aby vyhodnotil, jestli osobní selhání Piláta s Andělem lze vztáhnout na celou firmu. A zda důkazy svědčí o tom, že ve firmě panovalo všeobecnější povědomí o tom, že se její vedení zaplétá s hejtmanem Rathem a jeho lidmi do úplatkářských sítí a manipulací veřejného tendru.
Vlastně bude hodně zajímavé sledovat, jak celý proces s Metrostavem nakonec skončí v zemi, v jejímž čele jako premiér stojí zakladatel jiného gigantického podniku Agrofert, který hladce vyhrál už slušnou várku veřejných zakázek.
Pravda, jeho firma Agrotec také byla obviněna z manipulace s veřejným tendrem. Hladce však vyvázla ze všech podezření. A to jen díky únikové novele Marie Benešové.
Autor je publicista
Dětský certifikát výborem prošel. Navzdory rituální sebevraždě poslance Bendy
Apolena Rychlíková
Hnutí ANO chce být pro všechny. I když ho to ohrožuje
Petr Hartman
Sdílení života se smrtí
Petr Fischer
Radikálům změna vlády nestačí, chtějí změnu režimu
Lukáš Jelínek