Orbán se rozhádal už i s Varšavou. Babiš ho ale dál slepě následuje

Nejen pro Andreje Babiše (ANO), ale i pro Viktora Orbána a jeho stranu Fidesz znamenalo založení nové extrémně pravicové a jasně protievropské frakce Patrioti zásadní změnu. Poté, co byl Fidesz „odejit“ z Evropské lidové strany, se snažil maďarský vůdce dostat do ještě relativně slušné společnosti u konzervativců a reformistů vedených italskou premiérkou Giorgií Meloniovou. To se mu ale nepovedlo.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Viktor Orbán

Viktor Orbán | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Proti se postavila především česká ODS. Hlavně kvůli proruským postojům Orbána a jeho strany.

Spojení s extrémní pravicí v Rakousku v podobě Svobodných a s francouzským Národním sdružením Marine Le Penové znamená pro Orbána další pád v rámci Evropské unie do kategorie nepřijatelných politiků.

Přehrát

00:00 / 00:00

Luboš Palata: Orbán se rozhádal už i s Varšavou. Babiš ho ale dál slepě následuje

A svou cestou nejdříve na oko do Kyjeva a pak bez varování do Moskvy a Pekingu, k čemuž si přidal na sociální sítě ještě logo Maďarska jako předsedající země EU, už Orbán naštval drtivou většinu Evropské unie.

Přímý útok na Polsko

Orbán ale přesto dál dupe na plyn a ve svém tradičním prázdninovém projevu opět zaútočil na demokratický Západ a vychvaloval Čínu a Rusko. Také napadl velice přímo spojenecké Polsko.

„Poučují nás o morálce, zatímco bez ostychu obchodují s Ruskem přes prostředníky, nakupují ropu, na které jede jejich ekonomika. Takové pokrytectví ze strany státu jsem v Evropě za posledních deset let neviděl,“ prohlásil Orbán.

To byla zřejmě poslední kapka k tomu, aby se ozvala polská vláda Donalda Tuska. Různí činitelé ministerstva zahraničí i vládní europoslanci připomněli Maďarsku, že je to Budapešť, kdo získává výhody z obchodu s Ruskem.

Maďarsko zjednodušilo vstup Rusům a Bělorusům. Zbytek Evropské unie se bojí ‚skuliny pro špiony‘

Číst článek

Ministr zahraničí Radoslaw Sikorski řekl jasně: „Egoismus maďarského premiéra Viktora Orbána zapříčinil izolaci jeho země“. A nebyl to rozhodně nejtvrdší výrok směrem k Maďarsku.

Budapešť na to slovy šéfa diplomacie Pétera Szijjárta odpověděla, že čeho je moc, toho je moc. „Dlouho jsme tolerovali provokace a pokrytectví současné polské vlády, protože jsme chtěli udržet polsko-maďarské bratrství, ale teď už pohár přetekl,“ uvedl Szijjártó. Tento týden ještě vypukla aféra s rozdáváním schengenských víz Maďarskem Rusům a Bělorusům.

Maďarsko na slepé koleji

Polsko-maďarská roztržka je velmi jasným signálem, že s Budapešti je něco velmi v nepořádku, protože vztah Varšavy k Budapešti byl v něčem dokonce bližší než Prahy a Bratislavy. Orbán se dostává na slepou odstavnou kolej evropské politiky a spolu s ním i ti, kteří se k němu připojí.

Robert Fico měl dost rozumu, že to na evropské úrovni neudělal. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš však Orbána slepě následuje. Ke škodě své, hnutí ANO i České republiky.

Voliči ANO by se měli zamyslet, zda skutečně chtějí mít Budapešť v Praze. Protože Maďarsko je dnes nejchudší, nejhorší a nejméně svobodnou zemí celé střední Evropy.

Autor je evropským editorem Deníku

Luboš Palata Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme