Zrod vlády nad městem nebyla nuda v Brně

Policisté poslali v Brně Piráty do opozice. Také tímto způsobem lze popsat dění v druhém největším městě České republiky. Z formality, kterou mělo představovat podepsání koaliční smlouvy, učinilo vyšetřování machinací s byty a s veřejnými zakázkami v některých brněnských městských částech zajímavou podívanou.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podpis koaliční smlouvy v Brně mezi zástupci ODS s TOP 09, ANO, KDU-ČSL se STAN a ČSSD

Podpis koaliční smlouvy v Brně mezi zástupci ODS s TOP 09, ANO, KDU-ČSL se STAN a ČSSD | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Konkrétně na to, jak se politici vypořádají s úpravou koaliční smlouvy, ve které se dohodly na způsobu vlády nad městem. Co se rodilo v řádu týdnů, muselo být změněno během pár hodin. O neplánovanou práci navíc se brněnským politikům postarali Piráti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Hartman: Zrod vlády nad městem nebyla nuda v Brně

Ti sice v okruhu podezřelých ve zmiňované kauze nefigurují, přesto se jich policejní akce, byť nepřímo, dotýká. Vyšetřování je teprve na začátku, proto nelze předvídat, jakým směrem se dále vyvine. Piráti zvolili princip předběžné opatrnosti.

Podle nich zbývající koaliční partneři mají v souvislosti s vyšetřováním už nyní více či méně poškozenou pověst, proto s nimi nechtějí být spojováni. Byť původně do programového prohlášení prosadili některé své záměry, zvolili raději jistotu pobytu v opozici než pokus o jejich realizování ve vedení města.

Splněný úkol

Takže z původní koaliční sedmičky zbyla šestka. Řeč je o počtu stran a hnutí, které budou vládnout Brnu. I tato sestava disponuje v zastupitelstvu pohodlnou většinou. Na první pohled až zbytečně velkou.

Staronová primátorka Markéta Vaňková to zdůvodňuje těžkou dobou. Nemá tím na mysli zájem policie o dění v Brně, ale vysoké ceny energií, které komplikují život lidem a firmám nejenom v tomto městě.

Následující týdny a měsíce ukáží, zda širší podpora v zastupitelstvu bude skutečně výhodou, nebo naopak živnou půdou pro nejrůznější názorové střety. Je logické, že čím více subjektů se má na něčem shodnout, tím složitěji se dohoda hledá.

Brno povede ODS, TOP 09, ANO, lidovci s hnutím STAN a ČSSD. Piráty od koalice odradily policejní razie

Číst článek

Nebývale početná koalice se tak v průběhu času může začít tenčit. Pokud zbytek bude i nadále disponovat v zastupitelstvu většinou, nemusí to být pro její představitele problém. Z konkrétních počtů mandátů je zřejmé, že udrží-li shodu ODS, TOP 09 a hnutí ANO, nemusí je případné odchody ostatních trápit.

Dohromady mají 29 křesel z padesáti pěti. Nebývale široká koalice tak může být teoreticky výhodná nejenom pro řešení problémů, ale také pro obhajobu toho, proč Brno budou spolu spravovat ODS a hnutí ANO. Což je v rozporu s přáním vedení vládních koaličních stran.

Nebýt odstoupení Pirátů na poslední chvíli, mohli vyjednávači přesto paradoxně hlásit splněný úkol. V druhém největším městě v republice by skutečně vzniklo vedení na půdorysu vládní koalice. Byť s dodatkem, že nejenom na něm. Protože jeho součástí je i hnutí ANO a sociální demokracie.

Piráti svým odchodem začali vládní půdorys v Brně bortit. Uvidíme, zda budou jediní a jakou roli v tom bude hrát pokračování policejního vyšetřování.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Petr Hartman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme