Kdo z Putinových bojarů se první postaví
Michail Chodorkovskij napsal pro magazín Economist komentář, v němž se raduje nad vzpourou Prigožina. Putinův režim podle něj dozajista padne, jen otázkou je kdy. Možná to není jen přání otcem myšlenky. Současný disident Chodorkovskij jako někdejší oligarcha a přítel Kremlu by mentalitu lidí kolem ruského vůdce mohl znát.
Oligarchie obklopující vladaře patří k Rusku odnepaměti, respektive od raného středověku. Mocní feudálové z takzvané bojarské dumy měli po velkoknížeti největší moc v zemi. Když se komunismus hroutil, tato mocenská struktura se vrátila v plné parádě.
Své oligarchy stvořil dokonce už během perestrojky Gorbačov – třeba Borise Berezovského, který se podobně jako Chodorkovskij stal posléze kritikem režimu a disidentem.
Putinova oligarchie je zčásti dědictvím po Jelcinovi. Privatizace bohatých sovětských podniků, plynových, ropných, energetických a nerostných firem, do rukou spřátelených čebolů stvořila velmi mocnou vrstvu lidí. S někdejším ropným gigantem Jukos, který mířil do světa, do ní patřil i zmíněný Chodorkovskij. Když Jelcina vystřídal Putin, Chodorkovskij se stal symbolem oligarchie, která si v divokých devadesátkách osobovala příliš velká privilegia.
Nový prezident Putin ho obrazně popravil a upevnil si svou moc. Zbylí oligarchové, kteří se během dekády propracovali mezi nejbohatší lidi světa, pochopili, kdo je tady pánem. Chodorkovskij si odseděl deset let a přišel téměř o vše. Ostatní políbili prsten.
Moc a vliv oligarchů
Prigožin není jen někdejší prodavač párků a kriminálník. Miliardář, vlastnící gastroimpérium, ke kterému mu pomohl vztah s Putinem, je především šéfem soukromé rozvědky Glavset, která trolí ve prospěch vlády a domácího kapitálu v Rusku i v zahraničí. Založil ji po anexi Krymu.
Ruská ekonomika se potápí, jiná cesta není, poukazuje opoziční politik žijící v exilu
Číst článek
Ostatní Putinovi oligarchové mají podobný profil – s výjimkou moderních ruských podnikatelů, kteří dokázali zbohatnout v podnikání mimo bohatství států a kteří většinou po invazi zůstali v zahraničí. V historii oligarchů je většinou KGB, Komsomol, strana a přátelství s Putinem.
Třeba bratři Rotenbergovi, majitelé největší stavební firmy v Rusku opravující plynovody, jsou bývalí trenéři juda ruského prezidenta. Putinův blízký přítel Leonid Michalson je majitel firmy Novatek, druhého největšího plynovodu po Gazpromu.
Mezi nejvlivnější miliardáře patří Vagit Alekperov z gigantu Lukoil. Telekomunikačního operátora MegFon a železárny Metalloinvest vlastní Ališer Usmanov, jeden z Putinových nejvěrnějších. Aktuálně nejbohatším Rusem je hnojivářský magnát Andrej Mělničenko, druhým Vladimír Potanin vlastnící monopol na palladium a nikl.
Nejbohatší Rusové od začátku invaze zchudli. Podle médií se jmění 23 z nich ztenčilo o pětinu
Číst článek
Mezi skupinu oligarchů, loajálních Putinovi, patří původně Jelcinovi lidé kolem finančního uskupení Alfa Group – Petr Aven či Michail Fridman. Ten jakožto podnikatel židovsko-ukrajinského původu byl jediný z Putinových mocných, kdo na začátku invaze promluvil proti ní – pak ale rychle zmlkl.
Moc a vliv oligarchů, kteří privatizovali obří státní podniky, stojí a padá s vládnoucí garniturou. V Rusku umí rychle privatizovat i zestátňovat. Miliardáři se navíc museli usadit doma či ve státech, které se s Ruskem baví – což jsou většinou země třetího světa. Na Západě se kvůli sankcím k majetku ani penězům nedostanou. Nic jiného než loajalita jim nezbývá.
Na druhou stranu také bojaři umějí svému chlebodárci přerůst přes hlavu, jak naposled okusil Jelcin. V historii platilo, že silní bojaři ovládají slabého velkoknížete – a opačně. Prigožin vypustil balonek, ať už jeho smysl byl jakýkoli. Zda Putin vydrží, záleží na tom, zda se další oligarcha osmělí. Tentokrát už doopravdy.
Autorka řídí byznysový web Newstream.cz
Jaký Trump a Harrisová? Je tu Kemi Badenochová!
Jan Fingerland
Výročí 17. listopadu 1989? Musíme si znovu a znovu procházet ztrácením a nalézáním svobody
Martin Fendrych
Moderní technologie jsou mocná zbraň. A nebezpečná
Marek Hudema
Jaderná Ukrajina?
Libor Dvořák