Pohled na muže zjevně brutálně zmlácené liberálně uvažujícími Rusy skutečně otřásl – bez ohledu na to, že pokud se masové vraždy opravdu dopustili, je to skutek neprominutelný.
Putinovi političtí oponenti jsou buď ve vězení, v exilu nebo mrtví. I tak se ale pro březnové prezidentské volby našel muž, který je ochotný se současnému vládci Ruska postavit.
Podle Inozemceva je nejpravděpodobnějším scénářem postputinského fungování Ruska přeskupení současných elit, k němuž dojde, až Putin z jakéhokoli důvodu odejde z politiky.
Oligarchie obklopující vladaře patří k Rusku odnepaměti, respektive od raného středověku. Mocní feudálové z takzvané bojarské dumy měli po velkoknížeti největší moc v zemi.
Západní sankce i podpora Ukrajiny mají podle ruského opozičního politika a ekonoma Vladimira Milova velký smysl. Putinův režim se nakonec zhroutí, říká s nadějí v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
Soubor jedinců, který v Bruselu zastupoval ruskou opozici, má totiž vadu, která ho nemůže učinit efektivním partnerem demokratického Západu. Je bezzubý. Potřebuje cizí berličky.
Policie informovala o začátku vyšetřování, ale další podrobnosti nesdělila. V polovině května ruský portál agents.media spekuloval, že obě ženy se mohly pokusit otrávit ruské tajné služby.
„Všemožnými bariérami se odřízl od světa: karanténou, informačním vzduchoprázdnem. Realitu vnímá pokřiveně,“ uvedl bývalý kapitán ruské Federální ochranné služby Gleb Karakulov.
Represivní atmosféra v Ruské federaci přiměla drtivou většinu protivníků současného režimu k emigraci. Dva z nich, podnikatel Michail Chodorkovskij a šachista Garri Kasparov, jsou známi i mimo Rusko.
Ruský nevládní publicista a básník Ivan Davydov, který z principu zůstal ve své zemi, shrnul možnosti dalšího vývoje. Jaké bude Rusko po válce s Ukrajinou?
Ti, kteří sní o rozpadu velkého autoritářského Ruska na desítky malých demokratických států, se vyhýbají přemýšlení o tom, jak bude vypadat přechod od ‚Mordoru‘ k ‚překrásnému Rusku budoucnosti‘.
Organizaci Otevřené Rusko založil Rus Michail Chodorkovskij, který strávil deset let v ruských věznicích kvůli údajným hospodářským zločinům.
Hnutí bylo ruskými úřady označeno za „nežádoucí spolek“.
Ruští prokurátoři ve čtvrtek navrhli soudům zavřít do vězení známého opozičního aktivistu a také poslance moskevského sněmu, který se postavil proti Ruskem vedené válce proti Ukrajině.
Rusové, kteří opustili svou vlast kvůli politice Vladimira Putina, mnohdy čelí nevraživému chování ze strany veřejnosti v zemi, ve které se rozhodli usadit.
Ruské úřady tak označují také nevládní organizace, nezávislá média a jednotlivce. Podle Ruska „zahraniční agenti“ dostávají finanční podporu ze zahraničí a vyvíjejí nežádoucí politickou činnost.
Navalnyj i z vězení burcuje své krajany, aby si stahovali aplikaci umožňující „chytré hlasování“, zaměřené na vyeliminování kandidátů vládní strany Jednotné Rusko ve volbách do Státní dumy.
Alexej Navalnyj, který je pokládán za nejvážnějšího protivníka prezidenta Vladimira Putina v ruské politice, si momentálně odpykává trest dva a půl roku za mřížemi.
Jedním z kultovních televizních seriálů postkomunistického Ruska je Likvidace z roku 2007. Oděskou galerku tam likvidoval maršál Žukov. Současný Kreml se v metodách ukázaných v seriálu zjevně zhlédl.
Ruský cenzorní úřad Roskomnadzor zablokoval servery Otkrytyje media, MBCH Media a Pravozaščity Otrkrytki. Úřad považuje portály za spjaté s bývalým ropným magnátem a vězněm režimu Chodorkovským.
Petrohrad||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Aktivistu Andreje Pivovarova policie zadržela, když se chystal odletět z Petrohradu do Varšavy. Letadlo už bylo na vzletové dráze, když stroj na poslední chvíli zastavili a Pivovarova z něj vyvedli.
Podle Chodorkovského „vysoce postavení vládní činitelé Česka udržují těsné styky“ s Jakuninem. „Navštěvují mimo jiné Kremlem organizované akce propagující protievropské nálady,“ uvedl.
Zatímco ve většině zemí světa se čas pohybuje směrem dopředu, v současném Rusku se může stát, že zítřek bude znamenat návrat o roky nazpět. Svědčí o tom tři vybrané události z končícího týdne.
Koncem února se v ruských médiích objevila zpráva, že Alexeje Navalného odvezli z moskevské vazební věznice do nápravné kolonie číslo 2 v městě Pokrov.
Pracovníci FSB sledovali Kara-Murzu ve třech měsících předcházejících prvnímu pokusu o jeho otravu z května roku 2015. Po jeho stopách se vydali do Tomsku, Petrohradu, Kaliningradu a Kazani.
V době, kdy Rusko čekalo hlasování o ústavní reformě a v provládních médiích kolovaly různá agitační videa, Navalnyj vystupující občany ve videích nazval úplatnými lokaji, ostudou země a zrádci.
O povinnosti vyplatit odškodné rozhodl v únoru odvolací soud v Haagu. Zrušil tak rozsudek soudu nižší instance. Rusko se proti únorovému rozhodnutí odvolalo.
Moskva||Ivana Milenkovičová|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Ruští poslanci teď připravují novelu, která by trestala ruské občany za to, že se s organizacemi, které Kreml označuje za nežádoucí, stýkají třeba i v zahraničí.