Ruská ekonomika se potápí, jiná cesta není, poukazuje opoziční politik žijící v exilu
Všeobjímající strach svazuje obyčejné Rusy. Vladimir Putin dekády budoval systém, který mu vytvoří výhody vůči opozici, která se proti němu zformovala. Jaké praktiky proti svým kritikům používá, popisuje v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz jeden z odpůrců současného kremelského režimu, opoziční politik a ruský ekonom Vladimir Milov. „Jednoho dne strach opadne a lidé budou mít možnost se znovu vyslovit,“ věří.
V jaké kondici je ruská opozice? Část politických představitelů jako Alexej Navalnyj nebo Vladimir Kara-Murza jsou ve vězení, a druhá část, mezi kterou jste i vy, odešla do exilu.
Myslím, že je důležité si uvědomit, že už dávno předtím, než začala plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu, se Vladimir Putin odhodlal ke zničení organizované opoziční sítě v zemi. Po několik let jsme byli pod tlakem, ale oficiálně jsme fungovali – v regionech byli přítomní podporovatelé Alexeje Navalného, ale aktivní byly i další hnutí, jako třeba to Michaila Chodorkovského. To ale změnil rok 2021.
Vladimir Milov
Ruský opoziční politik, publicista, ekonom, energetický expert a spolupracovník Alexeje Navalného. Milov působil ve vysokých funkcích od asistenta předsedy Federální energetické komise až po náměstka ruského ministra energetiky. Byl autorem významných koncepcí energetické reformy, jejichž realizaci prezident Vladimir Putin zakázal. Společně se zesnulým Borisem Němcovem jsou autory kritické veřejné zprávy „Putin. Výsledky“. Během pronásledování Navalného organizací odešel do Litvy. V září 2022 byl Milov jmenován viceprezidentem pro mezinárodní propagaci Nadace Svobodné Rusko. Do Prahy přijel na pozvání Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) a zúčastnil se konference Czech Eastern Policy.
Poté, co se Navalnyj vrátil zpátky do Ruska a byl zatčen, Putin začal okamžitě otevřeně označovat opoziční hnutí za extremisty. Dospělo to až do toho stadia, kdy je specificky kvalifikované zákonem, že být nějak zapojený do opozičních aktivit se trestá až 15 roky ve vězení. A to se děje. Skutečně jsou bráni do vazeb lidé, kteří jsou souzeni za to, že vyjádřili nesouhlas s vládou.
Chtěl jsem to zmínit, protože to je důležitý prvek, pokud posuzujeme stav ruské opozice. Ještě před invazí Putin znemožnil opozici fungovat, v zemi ji zničil, je to bráno jako trestný čin. Je to i jeden z důvodů, proč mnoho z politiků odletělo, ti, kteří zůstali, jsou buď uvěznění, nebo pod neustálým útlakem a riskují pronásledování. Zkrátka v Rusku není nyní možné se oficiálně zapojit do opozičních aktivit.
Pohrůžka 15 let ve vězení je rozhodně něco, kvůli čemu si člověk rozmyslí, jestli mu stojí za to bojovat s kremelským režimem, zvlášť ve chvíli, kdy za sebou nemá opozici, která by ho podpořila.
Ale lidé protestují. Jen je to kvůli kontrole médií, propagandě a neuspořádané opozici málo viditelné. Jednoduše nemáte početné davy na hlavních náměstích a tak podobně.
V dnešní době je velmi nebezpečné vyjadřovat nesouhlas. Za kritiku války padají velmi vysoké tresty – šest, sedm, osm let ve vězení, což je hodně neobvyklé. Dříve jsme měli dva tři roky za vyjádření protestu. Je zcela evidentní, že to vyvolává prvek strachu v ruské společnosti.
Významný účinek sankcí
Snažíte se proti tomu nějak bojovat? Myslím, jestli se vy osobně z exilu snažíte nějak prolomit tento obraz živený současným vedením Ruska?
Pokoušíme se o to třeba zahraničním vysíláním, natáčíme videa, která dáváme třeba na YouTube. Naším zájmem je udržet určitou míru odporu, což bych přirovnal k tomu, o co se snažily západní rádiové stanice v 70. a 80. letech, ale naše publikum je mnohem větší.
Když sečtu zhlédnutí na všech platformách, bavíme se o 30 až 35 milionech uživatelích za měsíc v Rusku. To představuje podstatnou část země, která chce slyšet alternativy, nelíbí se jim, co se v zemi odehrává, a proto si vybrali, že poslouchají nás. Je pro nás důležité o to usilovat, protože jednoho dne strach opadne a lidé budou mít možnost se znovu vyslovit. Na to se připravujeme, na to se zaměřujeme v tento moment.
Oslabit se pokouší Putinův režim i Západ tím, že na Rusko uvaluje sankce. Jste ekonomický expert, jak se tedy díváte na reálná čísla, kterými se prezentuje ruská ekonomika? Dá se jim věřit?
Sankce mají velmi významný účinek. Aktuálně se řítíme do plnohodnotné finanční krize. Vláda nemá kde brát. Roční deficit už je v tuto chvíli přečerpán o 20 procent. Výnosy z plynu za prvních pět měsíců tohoto roku klesly o 50 procent v porovnání se stejným obdobím v roce 2022, to je jednoznačně propojené s unijním ropným embargem a také důkaz toho, že to funguje.
Velvyslanci unijních zemí se shodli na jedenáctém balíku sankcí proti Rusku, zamezí obcházení postihů
Číst článek
Vláda zůstává jedinou silou, která může financovat rozvoj, protože soukromý sektor je v jednoznačném útlumu. Rusko se snaží investovat v zahraničí, ale problém je, že se peníze nevrací zpátky. Co je zaznamenáníhodný bod je to, že když lidé často zmiňují třeba možné ruské spojenectví s Čínou nebo Indií – nula. Žádné čínské nebo indické investice do Ruska nepřichází a nic ani není plánováno.
Čili zůstává pouze na vládě, aby investovala ekonomický rozvoj, sociální programy, infrastrukturu, armádu, atd. A vládní peníze mizí velmi rychle. Množství peněz, se kterými vláda disponovala v prvních pěti měsících tohoto roku se rovná polovině zbývající hotovosti v národním rozpočtu. Pokud budou nadále utrácet tímto způsobem, budou vládní rezervy velmi brzy pryč.
Co je potřeba lidem na Západě vysvětlovat – chce to čas. Ale všechny kroky mají smysl a dopad. Západ musí být trochu víc trpělivý. Všímám si, že spousta lidí jako by každých pět minut kontrolovala hodinky a ptala se, jak je možné, že se Rusko ještě nezhroutilo a že to určitě znamená, že sankce nefungují. Jednoduše ne, tohle není kritérium. Ruská ekonomika se potápí, možná ne dostatečně rychle, ale jiná cesta není.
Riziko kolapsu
Jaký bude další krok, až nezbudou žádné peníze v ruském rozpočtu?
Částečně už se to děje. Dochází k utrácení rezerv, aby se financoval deficit. Dokonce zástupci centrální banky už otevřeně přiznávají, že tato situace přispívá k masivní inflaci. Představuje to podstatné břemeno pro ruskou společnost a není z toho žádná „dobrá“ cesta ven.
Pokud by vláda neutrácela, ekonomika zcela jistě zkolabuje, protože o nějakém privátním sektoru se nemůžeme absolutně bavit, ale když utrácíte, roste inflace, ruský stát má hluboko do kapsy a lidé se stávají chudšími. Kabinet aktuálně nemá na vybranou.
Až vláda utratí všechny peníze a skutečně nebude kde brát, nemá ještě možnost obrátit se na oligarchy, které si ruský stát a Vladimir Putin zavázal?
To dělají. Jedno z opatření, které vláda tento rok zavedla, bylo uvalení zvláštní daně na extra profit, což je přesně něco, na co se ptáte.
Strategie tří pilířů
V čem vidíte zlomový bod, po kterém si běžní Rusové řeknou: „Tak to ne, už jsme obětovali dost.“ Kde je hranice, za kterou nebudou ochotni jít?
Všechno, co se děje, má silný negativní dopad na to, jak Rusové vnímají vládu. Bídnou ekonomickou situaci pociťují silně právě ti nejzranitelnější. V Rusku máme silnou inflaci a to má dopady. Nerealizuje se de facto žádný obchod, což je jedním z důsledků západních sankcí.
Opozice Putina nesvrhne, lidé byli po generace trénovaní v politické apatii, říká ruská aktivistka
Číst článek
Ale pokud jde o bod zlomu… Putinův režim je velký, silný a zastrašuje. Nemůžeme hledat jeden zlatý tiket, díky kterému začnou lidé protestovat. Jediná strategie, která s Putinem funguje, je zvyšování nátlaku na všech stranách – podpora Ukrajinců na bitevním poli, navyšování účinnosti sankcí a působení na veřejné mínění v Rusku.
Popsal jste teď tři pilíře, na kterých stojí úspěch Ukrajiny a zároveň překonání Putinova režimu. Pokud to chápu správně, o ty první dva body se v první řadě zasazuje Západ a o ten třetí se zasazujete vy – ruská opozice.
Ano, snažíme se otevřít domácí frontu, která bude bojovat uvnitř proti němu (Putinovi). Naším cílem je vysvětlit lidem spojení mezi Putinovou politikou a jejich devastujícími životními podmínkami. Tohle všechno dohromady by se mělo po nějakém čase projevit. Ruský režim je složitý mechanismus, ale musíme neustále zvyšovat nátlak a nepolevit v našem úsilí.
S imperialistickými choutkami si elity současného režimu zahrávají dekády a ruskou společnost to vedlo na pokraj katastrofy. Rusové se z této katastrofy zvednou pouze za předpokladu, že budou mít normální, civilizovaný a demokratický krizový management. To nabízíme my, to nabízí opozice.