Putin jednal s Erdoganem. Rusko nemá o jakékoli uvolnění zájem

Jak se předem dalo očekávat, v hlavním bodu schůzky v Soči, což byla Erdoganova snaha přimět Rusko, aby se vrátilo k obilné smlouvě, turecký prezident nepochodil. Vladimir Putin prohlásil, že „o reanimaci dohody o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře lze uvažovat jedině v případě, že budou zrušena mezinárodní omezení exportu ruské zemědělské produkce do zbytku světa“.

Komentář Soči Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během setkání v Soči

Vladimir Putin jednal s Recepem Tayyipem Erdoganem | Foto: Alexei Nikolsky | Zdroj: ČTK / AP

Putin zároveň slíbil, že Rusko zajistí dodávku milionu tun za výhodnou cenu ke zpracování Turecku – a odtud že bude možné toto obilí „zdarma poskytnout těm nejpotřebnějším“.

Přehrát

00:00 / 00:00

Libor Dvořák: Putin jednal s Erdoganem. Rusko nemá o jakékoli uvolnění zájem

Turecký prezident na tiskové konferenci prohlásil, že k obilné dohodě neexistuje alternativa a že jediná spolehlivá, efektivní a bezpečná je cesta ukrajinského obilí k těm, kdo na ně čekají, vede právě po mořské hladině.

Erdogan také připustil, že Západ by měl některé své sankční kroky vůči Rusku přehodnotit a zmírnit.

Argumenty pro obnovu obilné smlouvy z loňského léta jsou přitom jasné: po moři se dá přepravit až 60 milionů tun ukrajinského zrna, kdežto po alternativních suchozemských trasách je to asi jen čtvrtina tohoto množství.

Civilní cíle

Přitom je třeba si uvědomit, že Rusko poslední dobou soustředěně ostřeluje jak ukrajinské námořní přístavy, tak i ty říční na Dunaji, které skýtají další možnost, jak dostat ukrajinské zemědělské výrobky do světa.

Putin jednal s Erdoganem. ‚Jsme otevřeni jednání o obilné dohodě,‘ prohlásil ruský prezident

Číst článek

Současná zavrženíhodná ruská taktika dost připomíná zimní systematické ničení ukrajinské energetické soustavy. Zkrátka a dobře: když se Rusům nedaří prosadit se přímo v boji, soustředí se na citlivé civilní cíle.

Nu, a pokud se potvrdí, že ukrajinská armáda skutečně prolomila první pásmo tzv. Surovikinovy linie a postupuje dál do hloubi ruské obrany, dá se očekávat, že v ničení ukrajinské civilní infrastruktury budou Rusové pokračovat.

Prezidentská schůzka v Soči zkrátka a dobře ukázala, že ruská strana nemá v daném okamžiku o jakékoli uvolnění zájem a že rozhořčená ozbrojená konfrontace bude pokračovat. Jak dlouho, nedokáže nikdo říct.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Libor Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme