Stále populárnější vůdce hlavní opoziční strany Özgür Özel promluvil z tribuny před radnicí istanbulské čtvrti Şişli. Jejího starostu zatkla společně se starostou celého Istanbulu policie.
„Důvody, proč protestuji, jsou strach z odklonu od demokracie, špatná ekonomická situace a korupce,“ uvádí v rozhovoru pro iROZHLAS.cz 24letá členka turecké opoziční Lidové republikánské strany (CHP).
V Turecku a v Sýrii se v těchto dnech odehrávají významné politické posuny. Jenže oba státy jakoby se míjely na pomyslném eskalátoru, každý míří jiným směrem.
„Jsme naštvaní, že nemůžeme žít tak svobodně jako lidé jinde v Evropě nebo Spojených státech. Je mi osmnáct let a nikdy jsem nezažil jinou vládu,“ říká student z Ankary.
Desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice. Vadí jim zadržení politického soupeře současného prezidenta Recepa Erdogana, Ekrema Imamoglua.
Erdogan má z rivala strach. Buď ho demonstranti svrhnou, nebo Turecku hrozí ruský scénář. Tak komentuje mohutné protivládní protesty v zemi politoložka Lucie Tungul z UPOL.
Turecká policie zadržela devět novinářů, kteří zpravodajsky pokrývali protesty proti zatčení istanbulského starosty Ekrema İmamoğlua. Úřady také blokují některá internetová média.
V Turecku se v posledních dnech konají protesty kvůli zatčení opozičního lídra a istanbulského starosty Imamoglua. „Už v minulosti se stalo, že byli prezidentští kandidáti vězněni,“ říká Drechselová.
Imamoglu byl v neděli formálně zatčen a obviněn z korupce a napomáhání teroristické organizaci, zadržen byl už minulou středu. Imamoglu vinu odmítá a své příznivce vyzval k masovým nepokojům.
AFP připomněla, že už z minulých prezidentských voleb v roce 2023 starostu vyřadilo odsouzení za urážku členů volební rady, a tak zvítězil stávající prezident Erdogan.
Ekrem Imamoglu je údajně obviněn z korupce. Vládní představitelé popírají, že by podnikali politicky motivované kroky proti opozičním představitelům, a tvrdí, že turecké soudy jsou nezávislé.
Turecko je na nohou. A také částečně ve vězení. Na protest proti zatčení nejdůležitějšího opozičního vůdce a desítek dalších lidí vyšly do ulic tureckých měst tisíce demonstrantů.
„Jeden z hlavních tureckých zájmů je zachovat bezpečnost na jižní turecké hranici. Dalším pak bude otázka Syřanů v Turecku,“ říká Karolína Lahučká, analytička z Asociace pro mezinárodní otázky.
Izraelský prezident nedostal povolení pro přelet nad Tureckem cestou na klimatickou konferenci, píšou média. Herzog oznámil, že nakonec na klimatickou konferenci nepoletí kvůli bezpečnostním důvodům.
Dědictví Fetullaha Gulena je prostě komplikované, i když z velké části obdivuhodné, a to přesto, že turecká provládní média, což jsou dnes skoro všechna, o něm mluví jako o teroristovi.
Účty na sociálních sítích spojené s Gülenovým hnutím, které mimo jiné spravují Gülenovi synovci, zveřejnily informaci o tom, že klerik zemřel v neděli v Pensylvánii na kardiovaskulární problémy.
O rozšíření bude skupina BRICS jednat na svém summitu v Rusku na konci října. O vstup do aliance mají vedle Turecka zájem i Thajsko, Malajsie a Ázerbájdžán.
Umírněný politik a diplomat, „ten rozumný“ z dvojice lídrů Hamásu. Takové přídomky ověnčují Ismáíla Haníju. Figuroval ale také na seznamu teroristů a byl na něj vydaný zatykač pro válečné zločiny.
Turecký prezident je hlasitým kritikem izraelské ofenzivy v Pásmu Gazy a jeho vláda v této válce. Stojí na straně Hamásu, který nepovažuje za teroristickou organizaci.
Rozruch kolem tureckého mužstva vyvolala oslava gólu Meriha Demirala, který slavil gestem se zdviženým ukazováčkem a malíčkem, které je spojované s ultrapravicovým tureckým hnutím Šedí vlci.
Nepřímé rozhovory mezi Izraelem a Hamásem, na nichž se kromě Kataru podílí i Egypt či Spojené státy, už nějakou dobu stagnují a přesunem politického vedení Hamásu z Kataru by se mohly úplně zastavit.
Podle SCF z dat tureckého ministerstva spravedlnosti také vyplývá, že loni v Turecku zahájili kvůli urážce prezidenta či státních institucí vyšetřování asi 18 850 lidí.
Opozice udrží posty starostů Istanbulu a Ankary, vyplývá z výsledků po sečtení téměř všech hlasů. Pro Erdogana je to jedna z nejtěžších porážek od vstupu do celostátní politiky před víc než 20 lety.