Je tu další válka. Tentokrát o satelity
Žijeme ve válečné době. Muži, co řídí svět, vedou obchodní války, diplomatické války, informační války i skutečné krvavé konflikty. Na byznysovém poli se vedle války o dominanci v počítačových čipech vede také boj o satelity. Není divu, kdo panuje nad družicemi schopnými přinášet mobilní signál, vítězí v mnoha oblastech aktuálních pro svět.
Bohužel první, kdo to pochopil, byl Elon Musk. Byznysově liberální klima ve Spojených státech mu – coby soukromníkovi – dovolilo stát se prvořadým hráčem v oblasti komunikačních satelitů, téměř bez jakékoli veřejné kontroly a regulace. Tím, jak se zvyšuje jeho především politická a mediální moc, ukazuje se, jak krátkozraké to bylo.
Muskovy satelity Starlink, které na orbit Země vysílá jeho firma SpaceX, stály už několikrát v ohnisku politických skandálů. Namátkou – v Brazílii Musk hrozil vypnutím signálu prezidentovi, se kterým měl spor, protože podporoval jeho oponenty.
Má v rukou hlavní mobilní připojení na Ukrajině, nyní po zostření vztahů mezi Evropou a Amerikou existuje reálná obava, že z proruské americké pozice signál napadené zemi vypne.
SpaceX a nátlak na státy
Miliardář spolu s prezidentem Trumpem také tlačil na svou příznivkyni, Italku Meloniovou, aby si její země službu nakoupila. A to ve chvíli, kdy zažehl spor o bezpečnost mezi velmocemi na opačných březích Atlantiku.
‚Elon Musk a Ciolkovskij.‘ V Rusku uvedou divadelní sci-fi hru o zakladateli společnosti SpaceX
Číst článek
Evropa sní o tom, že postaví vlastní konkurenci Starlinku a nebude se muset na Muskovy družice spoléhat. Tahounem vlastní satelitní konstelace pro internet i bezpečnost by měla být francouzská firma Eutelsat – jenže je proti SpaceX hodně pozadu.
Musk má už teď na orbitě tisíce družic a chce jich o řád víc. Navíc se dostane do oblastí, kam ostatní ne, a umí se na něj napojit rovnou mobily. Proto se taky na Starlink spoléhá ve válečných zónách.
Do vesmíru s Muskovou raketou. Plán mise českého astronauta zamíří na vládu, měla by stát dvě miliardy
Číst článek
Starlinky teď navíc dostaly nečekanou marketingovou podporu, a to zcela zdarma. Při blackoutech ve Španělsku a Portugalsku byly schopné přenášet mobilní signál, zatímco tradiční mobilní operátoři skoro odpadli. Je to technologií, zatímco Vodafone, Telefonica a spol. používají pozemní techniku jako vysílače a kabely, „starlinky“ přijímají signál rovnou z nebe.
Další hráč: Jeff Bezos
Satelity zlákaly i jiného amerického miliardáře, který také podobně jako Musk chce opanovat komerční lety do vesmíru, a to zakladatele Amazonu Jeffa Bezose. I on je zatím menším hráčem, nedávno vyslal do vesmíru teprve první družice.
Konkurence Muskovu Starlinku? Společnost Amazon vypustila první internetové družice Kuiper
Číst článek
Pořád může jít i o velký byznys, o desítky miliard dolarů – satelity totiž zajišťují internet pro oblasti bez infrastruktury, letectví, námořní dopravu, obranu, průmysl i pro období katastrof.
Satelity a jejich vlastníci budou utvářet příští dění. Soustava družic se přímo propojí se sítí 5G a později 6G, mobily se budou moci napojit rovnou na satelity bez nutnosti antén. Proto právě teď probíhá zásadní geopolitická bitva o kontrolu nad satelitními sítěmi, které budou poskytovat mobilní, internetové i vojenské spojení prakticky kdekoliv na zemi.
Nefunkční družice restartujeme laserem. Na oběžné dráze začíná být plno, říká kosmický popelář Klinga
Číst článek
Satelity pro mobilní signál a data jsou novou strategickou a bezpečnostní infrastrukturou – a kdo je ovládá, má moc nad informacemi, komunikací, ekonomikou i válkou.
Kdo je mít nebude, tomu může satelitní signál někdo jednoduše vypnout. Také proto svou infrastrukturu horečně buduje Čína i Rusko. A proto takový závod.
Autorka řídí byznysový web Newstream.cz
Vládní koalice si dokáže ve Sněmovně komplikovat život sama
Petr Hartman
Konkláve začíná
Veronika Lefrancois
Lekce z ukrajinské války
Ondřej Soukup
Výročí, se kterými si v současnosti nevíme rady
Lukáš Jelínek