Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Je tu další válka. Tentokrát o satelity

Žijeme ve válečné době. Muži, co řídí svět, vedou obchodní války, diplomatické války, informační války i skutečné krvavé konflikty. Na byznysovém poli se vedle války o dominanci v počítačových čipech vede také boj o satelity. Není divu, kdo panuje nad družicemi schopnými přinášet mobilní signál, vítězí v mnoha oblastech aktuálních pro svět.

Komentář Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Satelit, zeměkoule, vesmír

Nad Zemí už létají tisíce satelitů poskytujících mobilní připojení (ilustrační foto) | Zdroj: NASA | Licence Unsplash,©

Bohužel první, kdo to pochopil, byl Elon Musk. Byznysově liberální klima ve Spojených státech mu – coby soukromníkovi – dovolilo stát se prvořadým hráčem v oblasti komunikačních satelitů, téměř bez jakékoli veřejné kontroly a regulace. Tím, jak se zvyšuje jeho především politická a mediální moc, ukazuje se, jak krátkozraké to bylo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tereza Zavadilová: Je tu další válka. Tentokrát o satelity

Muskovy satelity Starlink, které na orbit Země vysílá jeho firma SpaceX, stály už několikrát v ohnisku politických skandálů. Namátkou – v Brazílii Musk hrozil vypnutím signálu prezidentovi, se kterým měl spor, protože podporoval jeho oponenty.

Má v rukou hlavní mobilní připojení na Ukrajině, nyní po zostření vztahů mezi Evropou a Amerikou existuje reálná obava, že z proruské americké pozice signál napadené zemi vypne.

SpaceX a nátlak na státy

Miliardář spolu s prezidentem Trumpem také tlačil na svou příznivkyni, Italku Meloniovou, aby si její země službu nakoupila. A to ve chvíli, kdy zažehl spor o bezpečnost mezi velmocemi na opačných březích Atlantiku.  

‚Elon Musk a Ciolkovskij.‘ V Rusku uvedou divadelní sci-fi hru o zakladateli společnosti SpaceX

Číst článek

Evropa sní o tom, že postaví vlastní konkurenci Starlinku a nebude se muset na Muskovy družice spoléhat. Tahounem vlastní satelitní konstelace pro internet i bezpečnost by měla být francouzská firma Eutelsat – jenže je proti SpaceX hodně pozadu.

Musk má už teď na orbitě tisíce družic a chce jich o řád víc. Navíc se dostane do oblastí, kam ostatní ne, a umí se na něj napojit rovnou mobily. Proto se taky na Starlink spoléhá ve válečných zónách. 

Do vesmíru s Muskovou raketou. Plán mise českého astronauta zamíří na vládu, měla by stát dvě miliardy

Číst článek

Starlinky teď navíc dostaly nečekanou marketingovou podporu, a to zcela zdarma. Při blackoutech ve Španělsku a Portugalsku byly schopné přenášet mobilní signál, zatímco tradiční mobilní operátoři skoro odpadli. Je to technologií, zatímco Vodafone, Telefonica a spol. používají pozemní techniku jako vysílače a kabely, „starlinky“ přijímají signál rovnou z nebe.  

Další hráč: Jeff Bezos

Satelity zlákaly i jiného amerického miliardáře, který také podobně jako Musk chce opanovat komerční lety do vesmíru, a to zakladatele Amazonu Jeffa Bezose. I on je zatím menším hráčem, nedávno vyslal do vesmíru teprve první družice.

Konkurence Muskovu Starlinku? Společnost Amazon vypustila první internetové družice Kuiper

Číst článek

Pořád může jít i o velký byznys, o desítky miliard dolarů – satelity totiž zajišťují internet pro oblasti bez infrastruktury, letectví, námořní dopravu, obranu, průmysl i pro období katastrof.  

Satelity a jejich vlastníci budou utvářet příští dění. Soustava družic se přímo propojí se sítí 5G a později 6G, mobily se budou moci napojit rovnou na satelity bez nutnosti antén. Proto právě teď probíhá zásadní geopolitická bitva o kontrolu nad satelitními sítěmi, které budou poskytovat mobilní, internetové i vojenské spojení prakticky kdekoliv na zemi. 

31:29

Nefunkční družice restartujeme laserem. Na oběžné dráze začíná být plno, říká kosmický popelář Klinga

Číst článek

Satelity pro mobilní signál a data jsou novou strategickou a bezpečnostní infrastrukturou – a kdo je ovládá, má moc nad informacemi, komunikací, ekonomikou i válkou.

Kdo je mít nebude, tomu může satelitní signál někdo jednoduše vypnout. Také proto svou infrastrukturu horečně buduje Čína i Rusko. A proto takový závod.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz 

Tereza Zavadilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme