Horší než v Indii

Covidová pandemie v Indii udeřila až nedávno, ve chvíli, kdy očkování ve většině světa už běží naplno. Zato s o to větší razancí. Paradoxní na celé situaci je i to, že právě Indie je největším světovým výrobcem vakcín. Vlastní infrastrukturu očkovacích látek ani kyslíkových masek či testů a nemocničních lůžek ale země nezvládá. Největším rizikem je nyní exponenciální šíření nákazy.

Komentář Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé čekají před očkovacím střediskem v Bombaji

Lidé čekají před očkovacím střediskem v Bombaji | Foto: Rafiq Maqbool | Zdroj: ČTK/AP

Populistická vláda Naréndry Módího povolila masové akce kolem hinduistických svátků i politická shromáždění, protože je před volbami. Opozice viní právě velké akce Módiho vládní strany Bharátija Džanata z prudkého rozšíření nákazy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tereza Zavadilová: Horší než v Indii

Indie se i přes značný ekonomický růst v posledních dekádách potýká s velkou chudobou a nerovností. Britská nevládní organizace Oxfam uvádí, že 73 procent bohatství drží v zemi pouhé jedno procento populace.

Dlouhodobě podinvestované indické zdravotnictví nezvládá nápor lidí s covidem. Nejasná je také očkovací politika, protože státy a zařízení si samy určují, kolik za vakcínu mají lidé platit – a nejchudší rodiny si stokorunové položky za očkování nemohou dovolit.

Podle Světové banky se podíl nejchudších na indické populaci postupně snižuje, stále ale 250 milionů Indů žije pod hranicí chudoby v podobě příjmu pod dva dolary na osobu a den. To většinou také znamená život ve slumech v otřesných hygienických podmínkách. Tito lidé jsou logicky nákazou ohroženi nejvíce.

Srovnání s Českem

Bohatnoucí Indie byla ve snižování míry chudoby v poslední dekádě globálním premiantem. Tomu je teď s covidem minimálně na čas konec, loni ekonomika propadla o více než sedm procent a letošní výhledy původně odhadovaného dvouciferného růstu se již snižují – nyní banka Barclays srazila odhad na deset procent.

Podobná situace jako v Indii je i v jiných asijských rozvojových zemích – v posledních týdnech novou vlnou pandemie trpí i Laos, Nepál a Thajsko. Do Indie a jihovýchodní Asie nyní míří dost mezinárodní pomoci, jen Američané posílají medicínské pomůcky za sto milionů dolarů.

Je to logické, chrání se tím i sami. Asijské státy nyní svírá vlna nakažlivějších, nových mutací koronaviru. V zájmu celého světa je, aby to zvládly co nejlépe a nákaza se nešířila dále. 

Mimochodem, pro českého pozorovatele je na asijské humanitární katastrofě snad nejhorší srovnání s tuzemskem. Česko spolu s Maďarskem dosud drží neslavné světové prvenství v počtu mrtvých v přepočtu na obyvatele. Indie hlásí k tomuto dni přes 200 tisíc mrtvých. Kdyby na tom ve zmíněném podílu byla jako Česko, měla by mrtvých dvacetkrát tolik. 

Autorka je ekonomická novinářka

Tereza Zavadilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme