Tristní zpráva o obchodu s drogami ve Francii

Senátoři socialista Jerome Durain a republikán Etienne Blanc stáli v čele vyšetřovací komise v Senátu, která zkoumala obchodování s drogami a s ním spojenou kriminalitu. Závěry vyšetřování jsou otřesné. To, co celá Francie vidí nebo tuší, to, před čím postupně všechny vlády zavíraly oči, vyšlo najevo v celé syrovosti.

Komentář Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská policie

Tristní zpráva o obchodu s drogami ve Francii (ilustrační foto) | Foto: Philipp von Ditfurth | Zdroj: ČTK / DPA

V celé zemi, ve velkých městech i kdysi klidných městečkách, bují obchod s drogami. Distribuce drog má mnoho podob, drogy se dají objednat přes internet, dají se zakoupit na rohu ulice u překupníků, u metra stejně jako pašované levné cigarety. Různé výrobky z konopí lze dokonce zakoupit i v barech, kde se prodává tabák. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Notaro: Tristní zpráva o obchodu s drogami ve Francii

Trh s konopnými výrobky vzkvétá. Marketing je mocný a člověk by téměř věřil, že si ublíží, když různé přípravky z konopí nebude používat. Senátoři si položili otázku, jak je možné, že se ve Francii tak rozmohlo užívání drog. Odpovědí je nespočet. Jednak se po desetiletí užívání drog spojovalo s fascinujícími kariérami umělců a jiných významných osobností.

Pouliční prodej drog se přecházel taktním mlčením. Ale v čím zájmu? Občas se ztratil záznam na policejní stanici, někdy se nenašel dokument u soudu, jinde se starosta dohodl s místní drogovou mafií o udržování klidu v té či oné čtvrti. Nebo se za svou benevolenci nechával uplácet. Anebo byl mafií vydírán a tlak neunesl. Celní kontroly jsou v přístavech prováděny nesystematicky.

Živelná síla narkomafií

Čestné jednání všech činitelů však převládá, nicméně: policie nemá dost prostředků, aby udržela situaci pod kontrolou. Bývalý prezident Nicolas Sarkozy škrtal státní výdaje a zrušil policejní stanice na místech, kde bylo třeba ukázat, že stát je pevný a že zaručuje bezpečí. Pár let potom z těchto čtvrtí zmizely obchody, lékárny, zavřely se ordinace, kino a vládu zde převzali prodavači drog.

Mladému mozku škodí, ale nikoho nezabila. Legalizace marihuany omezí náhražky, míní lékárník

Číst článek

Kdo jsou tito prodavači? Často ostřílení kluci z chudých rodin původem z Afriky. Jako například Mohamed Amra, mnohokrát trestaný, od dětství známý pro kriminální činnost. Aby se odsouzený Amra dostal z vězení na svobodu, tak jeho komplicové nedávno neváhali zastřelit dva dozorce.

V den, kdy se za přítomnosti premiéra Gabriela Attala koná dojemné rozloučení s těmito dvěma muži, se Francie dozvídá, že věznice v městě Toul pořádá pro trestance pikniky a výlety do zámku ve Versailles, což je velmi daleko, přes 350 km. Pobyt ve vězení není pro dealery strašákem, naopak, mnohdy přináší profesionální prestiž.

Násilí spojené s obchodem s drogami se stupňuje v kontinentální Francii i v zámořských departementech. Tvrdou daň na životech mladých mužů odvádí zejména město Marseille. Zde v boji gangů umírá jeden člověk týden co týden. Hlavy kartelů jsou ale v cizině, žijí v luxusu v Maroku nebo Dubaji.

Středně velká ryba s přezdívkou Moucha. Ve Francii dál pátrají po trestanci uprchlém po přepadení

Číst článek

Senátoři pověření zkoumáním pozice narkomafií ve Francii přinesli celou řadu doporučení, jak rozpínání drogových gangů zabránit.

Navrhují zřídit zvláštní státní zastupitelství pro narkomafie a lépe využívat spolupracující obviněné. Požadují od státu víc prostředků, protože stávající opatření, které prezident Macron nazývá „místa bez drog XXL“, je naprosto nedostatečné vzhledem k závratné dynamice trhu s drogami.

Senátoři konstatují, že živelná síla narkomafií a mohutná korupce s ní spojená představují pro Francii i pro celou Evropu veliké nebezpečí.

Autorka je spisovatelka, žije v Paříži

Klára Notaro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme