Francouzská reflexe covidové pandemie - politici selhali
Ve Francii právě vychází v nakladatelství Flammarion kniha Les juges et l‘assassin, Soudci a vrah. Novináři z deníku Le Monde, Gérard Davet a Fabrice Lhomme, v knize ukazují, jak chaoticky stát čelil první vlně koronavirové epidemie v roce 2020 za prvního prezidentského období Emmanuela Macrona.
Vycházejí z poznatků soudců, kteří zkoumali roli politiků, konkrétně dvou ministrů zdravotnictví : Agnes Buzynové a Oliviera Vérana a tehdejšího premiéra Edouarda Philippa.
Novináři měli přístup k tajným materiálům, ze kterých vysvítá, že politici a vedoucí činitelé ve zdravotnictví věděli, že epidemie vážně ohrozí zdraví občanů. Kvůli nepřipravenosti na epidemii se ale dopustili celé série lží a chybných rozhodnutí. Autoři knihy mluví o selhání státu.
Nejlevnějším prostředkem na obranu proti koronavirovým epidemiím je rouška.
Těch bylo ve francouzských skladech miliarda a půl, to když byla ministryní zdravotnictví pravicová politička Roselyne Bachelotová v letech 2007 až 2010. To, že Roselyne Bachelotová preventivně objednala mnoho vakcín proti chřipce a mnoho roušek tehdy vyvolalo hněv ekonomů, kteří ji obvinili z rozhazování státních peněz.
Stát tedy rozhodl, že zásoby roušek se nebudou doplňovat, protože jen jejich skladování přijde na několik milionů ročně. V případě potřeby se Francie mínila obrátit na Čínu.
Francouzská vláda ustála první hlasování o nedůvěře. Musí ještě protlačit důchodovou reformu
Číst článek
Odborníci na epidemie se proti takové politice bouřili a upozorňovali, že pandemie je neodvratná a že na ni Francie není připravená. Na jejich pádné argumenty však zdravotnické organizace a tehdejší ministři nijak nereagovali. Jedni se domnívali, že odborníci jen straší, jiní se báli výdajů.
Když Evropu zachvátila první vlna covidu, tak měla Francie ve skladech jen sto padesát milionů roušek, to znamená dvě na každého obyvatele.
A protože některá balení už měla prošlé datum, tak se roušky hromadně pálily, i když už lidé umírali na covid. Komunikace v administrativě se ukázala jako komplikovaná a neúčinná na všech úrovních.
V březnu 2020 když vláda najednou pochopila obří rozměr epidemie a začínala si uvědomovat, jak těžké bude koupit roušky a další chybějící vybavení pro nemocnice, tak se uchýlila ke lhaní, aby nemusela přiznat svou neprozíravost a neschopnost.
A tak každý večer Francouzům v televizi vysvětlovali ministři a zodpovědní pracovníci ve zdravotnictví, že není třeba nosit roušky, protože by si je lidé ani neuměli pořádně nasadit. Že nasadit si roušku umí jen odborně vyškolený personál. Stačí přece udržovat metrovou vzdálenost od ostatních a kašlat do lokte.
Ministryně zdravotnictví Agnes Buzynová v únoru 2020, když epidemie ohrožovala celou zemi, odstoupila z ministerstva, aby kandidovala za Macronovu stranu na místo starostky Paříže. Ministrem zdravotnictví se stal Olivier Véran.
Korupce a ilegální financování kampaně. Začal soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym
Číst článek
Ztráta sympatii k Macronovi
Francouzi mají hořké vzpomínky na těžké období nedostatku roušek a léčiv během epidemie a na přísný zákaz vycházení po dlouhé měsíce. Společnost, a zejména mladou generaci, vynucená osamocenost těžce poznamenala.
Během celé epidemie zemřelo ve Francii 168 000 lidí.
Podle autorů knihy Soudci a vrah bude vyšetřování zastaveno, protože situace v roce 2020 byla příliš komplexní.
Nicméně, sympatie obyvatelstva k prezidentu republiky Macronovi od té doby začaly prudce klesat.
Autorka je spisovatelka, žije v Paříži
Česko porušuje právo na bydlení. Bude to politiky někdy zajímat?
Apolena Rychlíková
Putinovi barbaři likvidují Rusy a jejich kulturu
Alexandr Mitrofanov
Co když má Trump s Gazou pravdu?
Jan Fingerland
Útok na senátorku Němcovou je jen začátek
Kateřina Perknerová