Místo vděku agresivita. Část společnosti nadělila zdravotníkům k adventu nenávist
U kladenské nemocnice někdo rozbil zrcátka a propíchal pneumatiky. Objevuje se slovní agrese pacientů po dotazech, týkajících se očkování nebo i v reakci na obyčejné vyzvání k nasazení roušek. Vyhrožování smrtí ministru zdravotnictví v demisi Adamu Vojtěchovi (za ANO) nebo hlavní hygieničce Pavle Svrčinové. I to je realita posledních týdnů.
Množící se zprávy o stupňující se agresivitě části lidí především směrem ke zdravotníkům a zdravotnicím jsou smutným dokladem velkého posunu, který česká společnost za bezmála dvě léta s koronavirem prodělala. Zatímco během první vlny se lidem, pracujícím v českém zdravotnictví, za jejich maximální nasazení tleskalo, nyní jsou i terčem nenávistných útoků.
Apolena Rychlíková: Místo vděku agresivita. Část společnosti nadělila zdravotníkům k adventu nenávist
Změnu atmosféry samozřejmě zdravotníci a zdravotnice sami cítí a v poslední době ji čím dál tím hlasitěji artikulují. A spolu s tím i vyčerpání nebo frustraci, která se vzhledem k neschopnosti vlády i společnosti dostat pandemii konečně pod kontrolu, dá úplně pochopit. Řada z těch, kteří pracují v nemocnicích, je na pokraji sil.
Nejde však o nějaký jednorázový energetický výdaj, na který jsou vzhledem k povaze své práce samozřejmě zvyklí, ale o trvalý stav, který s sebou nese řadu dalších problémů.
Nejčastěji se hovoří o neřešených posttraumatických syndromech: tolik lidí, kolik umírá během covidové pandemie, neviděla většina zdravotníků zemřít za celý svůj dosavadní profesní život. A to i proto, že covidária, která vznikala a vznikají, k sobě stahují zaměstnance, kteří předtím třeba pracovali s úplně jinými pacienty.
Bez nároku na volno
České zdravotnictví možná patří k těm lepším v Evropě, jenže takové hodnocení by nebylo úplné bez pohledu na samotné jádro zdravotnické infrastruktury u nás. Dlouhodobě chybí lidé, většina zdravotníků pracuje ve velmi extrémních podmínkách a sami často mluví o tom, že synonymem jejich práce je neustálé porušování zákoníku práce.
Neznámý pachatel poškodil šest aut před urgentním příjmem kladenské nemocnice, pátrá po něm policie
Číst článek
Navíc kvůli odlišným právním formám nemocnic – někde jsou nemocnice fakultní s mzdovými tabulkami a jinde „polosoukromé“ akciovky bez tabulek – panují mezi nemocnicemi obří rozdíly v platech a mzdách.
Především pro zdravotní sestry je kombinace nedostatečného ohodnocení a vysokého pracovního tempa, mnohdy přesahujícího jeden a půl úvazek, velmi frustrující. V příhraničních městech to často vede k odlivu zaměstnanců za hranice, kde mají důstojnější peníze a také méně náročnou pracovní dobu – nebo spíš takovou, která skutečně odpovídá jednomu úvazku.
Koronavirus tyto problémy ještě zvýraznil a už tak dost vyčerpané zdravotníky dostal pod ještě větší tlak. Mnozí z nich tak třeba po část pandemie neviděli své starší příbuzné, aby je neohrožovali, neměli čas na své děti a vlastní rodinný život nebo prakticky neměli nárok na jakékoliv volno – tolik důležité i pro vlastní psychickou pohodu.
Namísto toho, abychom si práce lidí v nemocnicích vážili, přichází v posledních vyhrocených měsících vodopád nadávek, konspirací, útoků a agresivity. Lze pochopit, že jsou lidé složitou koronavirovou situací sami unavení. Ale vylévat si zlost na těch, kteří už skoro dva roky obětavě bojují za záchranu životů nemocných, je jednoduše nepochopitelné a také velmi sprosté. Jen díky nim totiž není už tak dost otřesná situace v Česku ještě násobně horší.
Autorka je komentátorka serveru A2larm
Nesentimentální rozloučení Motoristů s Přísahou
Ondřej Konrád
Vývoj směřuje jinam, než naše vláda předpokládala
Jan Vávra
Česko hospodaří nejlépe ve střední Evropě. Dokonce lépe než Rakousko
Luboš Palata
Kanada chystá velké přepřahání, Trudeau si dal mat
Jan Fingerland