Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Brutalistní komplex Transgas by se mohl stát kulturní památkou, investor hrozí stamilionovou arbitráží

Loňské stanovisko, ve kterém Národní památkový ústav nedoporučil prohlášení komplexu Transgas za kulturní památku a dal zelenou soukromému investorovi, nechal přezkoumat ministr kultury Daniel Herman. Rozkladová komise zaujala opačný názor a společnost teď hrozí stamilionovou arbitráží, jelikož chráněné budovy by již nemohla strhnout a nahradit.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budova Transgasu a její okolí u Vinohradské třídy

Budova Transgasu a její okolí u Vinohradské třídy | Foto: Barbora Linková | Zdroj: Český rozhlas

„Rozkladovou komisí ministerstva mi bylo doporučeno přehodnotit přístup úřadu s tím, že Transgas je významným prvkem brutalistické architektury, kterou je třeba zachovat. Stavba by se tak měla stát kulturní památkou, čímž se zabrání jejímu zbourání,“ popsal v sobotu pro Mladou frontu DNES ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) plánované kroky.

Transgas z ptačí perspektivy. Podívejte se na budovu, která je od 70. let součástí Prahy

Číst článek

S tím, že by se budovy měly stát chráněnou památkou, ale nesouhlasí jejich vlastník – společnost HB Reavis. Ta zamýšlela na místě brutalistního komplexu postavit objekt s šesti až osmi nadzemními podlažími a podzemním parkovištěm. Mluvčí developerské společnosti Jakub Verner se ale k celé záležitosti odmítl vyjádřit, jelikož informaci ještě oficiálně neobdrželi.

Dodal, že pokud by se komplex stal skutečně památkou, investor by v arbitráži požadoval náhradu vzniklých škod ve výši téměř 580 milionů korun. V době, kdy společnost Transgas kupovala, se totiž o památkové ochraně nemluvilo – zájem veřejnosti přišel až po oznámení demolice objektu.

Rozhodnutí ministerstva ale ještě mohou změnit blížící se podzimní volby, jelikož na ministerstvu může zasednout jiný politik.

Typická stavba v duchu brutalismu vznikala mezi lety 1966–1976. Architektonický tým tehdy tvořil Jindřich Malátek, Ivo Loos, Jiří Eisenreich a Václav Aulický. Budova bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky patří mezi nejvýraznější realizace tohoto směru u nás.

Některé budovy – například obchodní dům Máj – se za kulturní památku prohlásit podařilo. Jiné realizace – např. liberecký obchodní dům Ještěd nebo automatická telefonní ústředna v Dejvicích – již tolik štěstí neměly, byly strženy a nahrazeny novými objekty.

Daniel Platil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme