Kdo určuje, co je ten pověstný „dobrý vkus“? Kde se tato moc vlastně získává a jak se ve společnosti distribuuje? Právě na to se ptají autoři nové knihy.
Znovuotevření obchodního domu Máj na pražské Národní třídě provázela srovnání s Matějskou poutí a Las Vegas nebo slova o zničení památkově chráněné budovy. Rekonstrukce domu stála 4,5 miliardy korun.
„Někteří šlechtici dnes tvrdí, že kdo si pořídí takovou nemovitost, je finanční sebevrah. To můžu víceméně potvrdit. Bez lásky k historii a vůbec kultuře by to dělat nešlo,“ komentuje Marek Sirůček.
„Stále běží lhůta pro podání rozkladu, rozhodnutí není pravomocné. Nicméně pokud někdo z účastníků řízení podá rozklad, bude adresován ministrovi kultury,“ uvedla mluvčí resortu Ivana Awwadová.
Při rozhodování o hlavním nádraží jako památce využilo ministerstvo postoj Drážního úřadu. Ten konstatoval, že Fantova budova a odbavovací hala jsou jedna stavba. O necelé čtyři měsíce ale otočil.
Správa železnic hájí postup v architektonické soutěži o proměnu hlavního nádraží v Praze. Zpočátku podle ní nebylo jasné, že je to kulturní památka. To připouští i památkáři. Co bude s projektem dál?
„Ty baráky jsou zanedbané, vevnitř naprosto zničené. Léta tam byla výrobna vepřových lahůdek, což v židovské čtvrti nikomu nevadilo, a najednou je to nejcennější věc na Hluboké,“ říká starosta.
„Resortu chyběly konkrétní cíle a plány týkající se obnovy památek, ministerstvo ale také například neplnilo opatření a úkoly, které si často samo stanovilo,“ uvedli kontroloři.
Dnes je hřbitov obnovený a kostelík zajištěný. Stále ale zbývá spousta práce. Důležitá je tedy pro spolek klenských nadšenců finanční podpora a také propagace kostela.
„Nejsme žádní developeři ani lidé, kteří by to měli dopředu promyšlené. Skočili jsme do toho rovnýma nohama a po hlavě. Chceme ho určitě zachránit, vrátit mu krásu a energii, kterou v minulosti měl.“
Díky petici se rozhodnutí o stržení budovy posunulo na červnové zasedání středočeského krajského zastupitelstva a zástupci obce, signatářů petice a kraje tak ještě mají čas na jednání.
Podle fotografie, kterou má k dispozici Deník N, se v kryptě u hrobů konaly hostiny. „Je to nevkusné a nepřípustné,“ říká ředitel Správy pražských hřbitovů.
Karlův most se opět stal cílem řádění vandalů. Pro Radiožurnál popsal mluvčí Sdružení výtvarníků Karlova mostu stav vandalismu na mostě. „Tresty za ničení památek by měly být tvrdší,“ míní mluvčí.
Měšťané Litomyšle byli na svůj graduál náležitě pyšní. Vždyť ručně psaný a vyzdobený zpěvník, který si pořídili v roce 1563, patřil k nejkrásnějším v zemi.
Podle památkářů stále je šance na záchranu fary. Jen zabezpečovací práce, které by zabránily zřícení, vyjdou na miliony. Rekonstrukce by šla do desítek milionů.
„Na základě všech shromážděných podkladů dospělo ministerstvo kultury k závěru, že soubor železničních mostů vykazuje znaky kulturní památky,“ popsala serveru iROZHLAS.cz Awwadová.
Případem se nyní bude zabývat rozkladová komise ministerstva kultury. Své doporučení by měla předat ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi přibližně po 10. únoru.
Svou iniciativu Šimůnek nechce spojovat s ohlášenou kandidaturou na předsedu KSČM. Podporu ve snaze zabránit kontroverznímu odsunu sochy nicméně cítí v pražské KSČM i v jiných regionech.
Zájem Teplic o chátrající Hadí lázně trvá. Radní to potvrdili zveřejněním tzv. „záměru o koupi objektu i s pozemkem“. Konkrétní nabídkou podnikatele Jaroslava Třešňáka se zatím ale nezabývali.
Masarykovo zdymadlo pod hradem Střekov v Ústí nad Labem stavěli na řece Labi v letech 1924 – 1936. Po dokončení byla stavba zhodnocena jako největší svého druhu v Evropě.
Varianty, jak může přezkumné řízení dopadnout, jsou dvě. „Výsledkem řízení může být změna předmětného rozhodnutí nebo zastavení přezkumného řízení,“ řekl Jan Chmelíček z tiskového oddělení.
Zvrat v případu tak přišel po deseti letech. Server iROZHLAS.cz proto ve spolupráci s Radiožurnálem oslovil všechny členy rozkladové komise, aby své rozhodnutí obhájili.
Exministr Antonín Staněk (ČSSD) o zrušení statusu kulturní památky u objektu rozhodl poslední den ve funkci, tedy 31. července. V ten samý den na jeho pokyn věc projednala i rozkladová komise.