Národní poklad Rumunska zmizel z nizozemského muzea. Zloděje zlatých artefaktů hledá i Interpol
Rumunsko rozhořčila víkendová krádež čtyř vzácných zlatých historických artefaktů z muzea v nizozemském městě Assen, které si cennosti – včetně přilby z Cotsofenešti – vypůjčilo na výstavu právě z této země. Napsala to agentura AFP, podle níž kvůli zapůjčení předmětů přišel o místo ředitel národního muzea historie v Bukurešti a rumunská krajní pravice mluví o útoku na národní identitu.
Dosud neznámí zloději o víkendu pronikli do muzea Drents v Assenu pomocí výbušnin a následně zmizeli. Odnesli si tři starověké královské náramky z dob někdejší Dácie, která se nacházela převážně na území dnešního Rumunska. A zmizel i ústřední exponát výstavy – zdobená přilba z Cotsofenešti, která pochází z doby kolem roku 450 před Kristem, napsala už dříve stanice BBC a upozornila, že odcizené předměty mají pro Rumunsko obrovský kulturní význam a zmíněná zlatá přilba je považována za národní poklad.
Známá Warholova díla se zlodějům při ‚amatérské‘ loupeži nevešla do auta. Vyrvali je proto z rámů
Číst článek
Nizozemské muzeum si dácké předměty zapůjčilo z národního historického muzea v Bukurešti společně s dalšími více než 500 artefakty z dalších rumunských muzeí, které se staly součástí dočasné výstavy, napsala AFP.
Krádež podle ní vyvolala v Rumunsku pobouření a v úterý byl odvolán ředitel bukurešťského národního muzea historie Ernest Oberländer-Tarnoveanu kvůli tomu, že předměty nizozemské instituci zapůjčil. Rumunský premiér Marcel Ciolacu prohlásil, že je krádeží „nedocenitelných předmětů z rumunského dědictví“ rozhořčen. Bukurešť podle něj zvažuje, zda bude po nizozemském muzeu požadovat náhradu škody.
K odcizení předmětů se podle agentury AP vyjádřil i prezident Klaus Iohannis, jenž řekl, že jejich zmizení má „silný emociální“ dopad na společnost. Rumunská krajní pravice nařkla úřady z toho, že pro ochranu artefaktů neudělaly dost, Svaz pro jednotu Rumunů (AUR) označil krádež za „přímý útok na naši národní historii a identitu“.
Nizozemská vláda přislíbila, že vynaloží veškeré úsilí, aby zloděje našla a artefakty získala zpět. Tamní policie požádala o pomoc s vyšetřováním mezinárodní policejní organizaci Interpol, zloděje ale zatím nedopadla. V úterý pozdě večer podle AFP uvedla, že několik stop naznačuje tomu, že zloději přišli ze severního Holandska, a na případu pracují desítky vyšetřovatelů.
Ředitel muzea v Assenu Harry Tupan vyjádřil nad odcizením artefaktů šok a krádež označil za největší incident ve 170leté historii jím spravované instituce. Vzhledem k proslulosti přilby z Cotsofenešti a jejímu výjimečnému vzhledu ji nebude snadné prodat, což vyvolává obavy, že zloději šli po samotném zlatě, napsala AP. „Je prostě neprodejná. Zná jí celý svět. Takže si pravděpodobně šli pro zlato, aby ho – skoro se to neodvažuji vyslovit – roztavili,“ řekl nizozemský odborník na umění Arthur Brand.