Pražská Dobeška si připomíná 45. výročí divadla Sklep
Letos uplynulo 45 let od doby, kdy David Vávra a Milan Šteindler, ještě jako náctiletí chlapci, založili amatérský divadelní soubor Sklep. Tehdy ještě netušili, jaký bude mít úspěch. Jeho členy dodnes spojuje životní, filozofický i estetický názor. Významné výročí soubor začne slavit dnes na své stále pražské scéně Dobeška. Oslavy potrvají formou divadelní přehlídky až do čtvrtka.
Zábavná, hravá, veselá i sugestivní, takto popisují odborníci a publicisté tvorbu divadla Sklep.
Ještě před revolucí se jednalo o projev generačního hnutí, které bylo logickým pokračováním generace divadelníků 60. let, kam patřilo například brněnské Divadlo na provázku. V 90. letech přerostlo působení divadla Sklep v umělecký i kulturní fenomén.
Název souboru pochází ze skutečného sklepního prostoru domku babičky Davida Vávry, který tam v roce 1971 společně s Milanem Šteindlerem založil první divadelní skupinu s názvem Kobil klub.
Kolem roku 1978 se začalo utvářet jádro souboru. Kromě Davida Vávry a Milana Šteindlera přibyl ještě Tomáš Vorel, František Váša, Eva Holubová nebo Tomáš Hanák. Od roku 1980 vystupovali v pražském kulturním domě Dobeška, který se stal jejich domovskou scénou na další dlouhá léta. Řadu představení odehráli také v Branickém divadle pantomimy.
„Ta základní idea je v tom, že jsme si nikdy nedávali žádné základní ideje. A ničeho jsme v podstatě v divadelnictví nechtěli dosáhnout, kromě naší společné radosti, která je potom sdílená i s diváky. Když jste v pubertě a v postpubertě, tak musíte mít nepřítele. Normálně jsou to rodiče, ale my jsme byli v době komunismu, čili to byl komunismus,“ říká David Vávra.
Divadelní, filmová i hudební tvorba divadla Sklep je charakteristická především ve svém jazykovém plánu. Jedna z nejúspěšnějších her a následně i inscenací divadla SKLEP jsou Mlýny z roku 1991.
Text vznikl volně na motivy hry Václava Havla a Karla Bryndy „Život před sebou.“ Humorný příběh se odehrává v malé vojenské posádce kdesi v Čechách na pozadí tuhé totality konce padesátých let.
Premiéra Mlýnů byla v roce 1991. Režisér a herec Jiří Fero Burda říká, že po 25 letech jsou Mlýny spíše hrou o hře:
„Každý už ví, o čem to je. Dříve se to hrálo třeba dvě a půl hodiny. Ale teď, jak se na to nabalují další a další volné variace, lidé se smějí čím dál víc a trvá to třeba i tři hodiny. Pak už jsme všichni vychechtaní.“
K dalším úspěšným divadelním kusům patří i Hřmění, parodie na televizní debaty, ve které literární kritici důkladně rozebrali nejslavnější knihu světa - Bibli.
K jubileu se chystá festival, který dnes odpoledne zahájí průvod od Šteindlerů k Vávrům a dále na Dobešku. Na Dobešce je v 18 hodin přivítá výstřel z děla pod vedením Václava Marhoula.
Večer se pak v Besídce historické ohlédnou za tím, co ovlivnilo Sklep i generaci Pražské pětky. Mezi hosty večera budou bratři Cabanové, Lumír Tuček a recitační skupina Vpřed.