Zpěvák Karel Gott se stal čestným občanem Bratislavy
Karel Gott je od úterý čestným občanem Bratislavy. Symbolický klíč od města mu předal primátor Milan Ftáčník. Sám zpěvák považuje slovenskou metropoli za zásadní místo pro svou 55 let trvající kariéru.
Zlatý slavík doslova řekl, že Bratislava je jeho druhým domovem. Zažil tam prý několik životních mezníků - například v roce 1966 vyhrál historicky první Bratislavskou lyru za píseň Mám rozprávkový dom.
Karel Gott se domnívá, že právě toto vítězství mu tehdy otevřelo dveře do Evropy. A Bratislavskou lyru získal o tři roky později ještě jednou za hit Hej, páni konšelé.
Ani jedna z písní ale v Primaciálním paláci při udílení čestného občanství nezazněla. Karel Gott výjimečně nezpíval, primátor Milan Ftáčník ho namísto toho vzal na prohlídku významné bratislavské stavby.
Zpěvák už je čestným občanem i ve své rodné Plzni. Tuto poctu Karlu Gottovi schválili zastupitelé v roce 2009. A to přesto, že deset let před tím stejný návrh zamítli s odůvodněním, že k zisku čestného občanství nestačí dobře zpívat.
Udílení čestného občanství cizincům bylo v českých městech obvyklé hlavně po druhé světové válce. Šlo hlavně o osobnosti, které se podílely na osvobozování - třeba v Plzni americký generál Patton nebo v Ostravě generál ukrajinské armády Andrej Ivanovič Jeremenko, po kterém je pojmenovaný i jeden z tamních dolů.
Podobně už za protektorátu dostali v některých českých městech čestné občanství Adolf Hitler nebo Konrad Henlein.