Festival Czech Open je rájem i pro křížovkáře
V Pardubicích se dnes v rámci festivalu šachů a her Czech Open utkají lidé, které fascinují záludné otázky nebo čísla. Soutěžit budou v řešení křížovek, osmisměrek, sudoku nebo kakuro.
„Kakuro je číselný rébus, který není vůbec podobný sudoku. V podstatě je to součtová křížovka. Třeba v křížovce máte napsáno ‚hlavní město České republiky‘, napíšete Praha. A teď místo té legendy ‚hlavní město‘ je napsané třeba číslo 13 a vy jej musíte rozložit tak, aby součet dával třináct, ale nikoli na prvočísla. Jedinou podmínkou je, aby v rámci jednoho výrazu se čísla neopakovala,“ vysvětluje Jiří Zvolánek, autor soutěžních křížovek.
Czech Open je už podle názvu otevřená soutěž, může se jí zúčastnit kdokoli, dokonce se neplatí ani startovné. Soutěžící se ani nemusí hlásit dopředu, účast nevyžaduje žádnou registraci.
„Každý si vybere, luštit může všechno nebo třeba jen něco. Ale každý smí luštit jen jednou,“ upozorňuje Zvolánek, který čeká účast zhruba tří stovek lidí.
V Pardubicích se koná další ročník Czech Open, turnaje pro luštitele křížovek, osmisměrek, sudoku nebo kakuro
„To bych byl spokojený. Měl jsem tu i pět set lidí, ale to bylo za dva dny luštění, teď se Czech Open stáhnul jen do Arény. Soutěži se bude od 14 do 20 hodin, a nebudou to jenom Češi, ale i cizinci.“
Na Czech Open se luští na čas, každému se zapíše, kdy začne a poté čas odevzdání. I to může rozhodovat o úspěchu nebo neúspěchu, ale nejdůležitější je samozřejmě správnost. Při luštění není důležitá jen bystrá mysl, ale stejně tak i dobrá tužka a guma, dokonce i to, jak rychle umí kdo psát.
„Záleží i na tom, jestli tužka píše tvrdě, měkce, jak gumuje guma. Někdo píše i propiskou, to se sice říká, že je trochu barbarství, ale nic proti tomu, každý je na něco zvyklý. Pokud někdo tužku zapomene, dostane ji na místě,“ ujišťuje Jiří Zvolánek.