K prvnímu květnovému dni patří také Máchův Máj. Nebylo to tak ale vždy

Báseň Máj Karla Hynka Máchy jako by k prvnímu květnu patřila odjakživa. Tento den už léta vnímáme jako čas lásky. Cestu k uznání si ale báseň musela hledat poměrně dlouho.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Hynek Mácha

Karel Hynek Mácha | Foto: Jan Vilímek (1860-1938) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 1.0,©

„Byl pozdní večer, první máj, večerní máj byl lásky čas.“

To jsou první verše básně v recitaci herce Václava Vosky ze 60. let. Už tehdy se o Máchově Máji učily děti na školách.

Autor i jeho nejznámější báseň se ale nestali uznávanými přes noc. Máj totiž Mácha vydal v obrozenecké době, kdy měla literární díla plnit hlavně výchovný a vlastenecký účel.

Takzvanou ‚nečeskost‘ vytkl Máchovi například Josef Kajetán Tyl, jehož píseň Kde domov můj se stala později českou státní hymnou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Máchově básni Máj natáčela Květa Moravcová

„Tyl píše: ‚Avšak přece bych rád temné zvuky harfy jeho jinák slyšel zvučeti, jinák aspoň za věky našeho, ne tak nečesky,“ potvrzuje Petr Bílek z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy.

Doplňuje, že své příznivce si Máj získává až o několik desetiletí později, kdy vznikaly spolky jako májovci, ruchovci nebo lumírovci. „Tato generace si Máchu přepíše. Zaměřují se spíše na jeho život a z rozervanectví udělají pěknou kulisu. A to je ten Mácha, kterého máme na Petříně – básník jara, mládí, přírody.“

Myslbekova socha Karla Hynka Máchy na Petříně je nepřesná. Básník vypadal jinak

Číst článek

Dvacáté století udělalo z Karla Hynka Máchy hrdinu, který tvoří bez ohledu na společenské konvence. Přesto s příchodem století následujícího tento představitel českého romantismu překvapuje, a to když spatří světlo světa jeho Deník. V něm totiž velmi otevřeně popisuje intimní chvíle prožité s jistou Lori.

Romantický Bezděz dnes už milence moc neláká. Někteří ale rádi přenocují

Číst článek

„I ten deník je výrazné literární dílo, kdy se dokumentární záznam mísí se stylizací. Kdyby se chtěl chovat komerčně, psal by nejspíš deníky než dlouhé lyricko-epické básně,“ podotýká Bílek.

Květa Moravcová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme