Spisovatelka Herta Müllerová v Praze připomněla hrůzy totality
Do Prahy v tomto týdnu přijela nositelka Nobelovy ceny za literaturu Herta Müllerová. Jako čestný host se zúčastnila slavnostního udílení cen Magnesia Litera a ve čtvrtek měla veřejné autorské čtení v pražské Městské knihovně.
V roce 2009 se spisovatelka dozvěděla, že získala Nobelovu ceny za literaturu. Švédská akademie tak svým rozhodnutím tak překvapila nejen samotnou autorku, ale i všechny kolem.
Tehdy se totiž mluvilo o politickém gestu, než o estetické hodnotě díla. Herta Müllerová si, ale jak říká, své téma nevybrala. Ono si vybralo ji.
„To, co jsem v životě pociťovala velice těžce byla diktatura. To, jak dokázala lidi úplně zničit, to je mé téma. Jinak bych bývala vůbec nemusela psát. Jinak jsem se s tím nemohla vyrovnat,“ vysvětluje spisovatelka.
Herta Müllerová se narodila v rumunské oblasti Banátu do rodiny německé menšiny a právě její původ ji nakonec v roce 1987 přinutil k emigraci.
„O čem bych bývala měla tedy psát? Já jsem diktaturu zažila. Potřebu psát vyplynula právě z toho, co jsem viděla, co se děje s lidmi, jak jsme všichni v tom strašném systému byli ničeni, to překrucování věcí, to jak byli lidé nešťastní,“ upřesňuje Herta Müllerová.
Právě poválečný osud rumunských němců, diktatura ve východní Evropě i popisy sovětských lágrů prostupují celý dílem spisovatelky.
V pražské Městské knihovně předčítala z knihy Rozhoupaný dech. O kvalitách svého díla plného strachu, bolesti a hladu přesvědčila Herta Müllerová pražské publikum hned několikrát.