Do Přerova se vrátila unikátní pravěká venuše vyrytá na mamutím klu

Do přerovského Muzea Komenského se za přísné policejní ochrany vrací jedna z nejcennějších národních památek nalezených na území města. Jde o umělecké dílo z doby pravěku, které dostalo jméno Předmostská venuše. Společně s dalšími pravěkými uměleckými předměty bude rytina ženy na mamutím klu součástí nové muzejní výstavy Umění z času lovců.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní kulturní památka Předmostská venuše se do Přerova vrací poprvé od doby nálezu před 120 lety

Národní kulturní památka Předmostská venuše se do Přerova vrací poprvé od doby nálezu před 120 lety | Zdroj: ČTK

Podle odborníků jde o památku mimořádné historické hodnoty. Převoz Předmostské venuše – jak se stylizované rytině přezdívá – byl proto přísně střežený. Převoz hlídala tři vozidla zásahové jednotky s tuctem zakuklených policistů. Jde totiž o umělecké dílo, které podle expertů nemá ve světě obdoby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Převoz předmětů pro výstavu Umění z časů lovců mamutů sledovala redaktorka Jana Zemková

Přesun předmětů ze sbírek ústavu Anthropos Moravského zemského muzea v Brně do muzea v Přerově byl pojištěn na 10 milionů korun.

„Převoz zabezpečovala Policie České republiky, na výstavě budou předměty umístěny do trezorové bezpečnostní vitríny, jsou také pojištěny na vysokou pojistnou hodnotu,“ uvádí ředitel přerovského Muzea Komenského Radim Himmler.

Neznámý pravěký umělec madonu vyryl do mamutího klu v období 30 až 22 tisíc let před naším letopočtem. Lidé ji mají šanci v Přerově spatřit vůbec poprvé po 117 letech od jejího nálezu na okraji tohoto města.

„Je to geometrizovaná rytina v mamutím klu, která zobrazuje podobu ženy, čili se trošku liší od venuší, které známe, provedené třeba v hlíně,“ uvádí Himmler.

Kromě Předmostské venuše byla do Přerova přivezena i další umělecká díla z doby pravěku - například soška mamuta a Venuše petřkovická.

Za asistence zásahové jednotky policie převezli z Brna do Přerova tři předměty pro výstavu Umění z časů lovců mamutů. Je mezi nimi i národní kulturní památka Předmostská venuše | Foto: ČTK

„Předměty byly nalezeny v roce 1895 badatelem na poli paleolitu Martinem Křížem, který prováděl archeologické výzkumy Předmostí. Měl štěstí na drobnější nálezy – dva jsme přivezli do Přerova: Předmostskou venuši a řezbu mamuta z mamutoviny z doby 25 až 29 tisíc let před naším letopočtem,“ popisuje archeolog a kurátor výstavy Aleš Drexler.

Délka mamutího klu je 29 centimetrů, hmotnost archeolog odhadl na 20 až 30 dkg. Na dalším mamutím klu je lineární řezba, odborníci se neshodují, zda se jedná o rytinu ženy, nebo o mapu Moravské brány.

Výstava Umění z časů lovců mamutů se otevírá ve čtvrtek 24. května a potrvá do 25. září.

Jana Zemková, Mirko Kašpar, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme