Kvůli špatnému stavu opustilo Karlův most cenné sousoší
Karlův most je chudší o jedno sousoší. Restaurátoři dnes odvezli poslední části soch sv. Vincence Ferrerského a sv. Prokopa. Jde o cenné dílo sochaře Ferdinanda Maxmiliána Brokofa z roku 1712.
Nyní ho budou pečlivě zkoumat odborníci a rozhodnou se, zda bude nutné nahradit ho kopií.
„Došlo k samovolném pádu části modelace u figury ďábla a museli jsme se rozhodnout, jak zachránit hlavní část. dělali jsme průzkumy ultrazvukem atd., zjišťovali jsme stav kamene – není ideální, a tak jsme zvolil cestu demontáže, " popsala Radiožurnálu přesné důvody, proč se restaurátoři rozhodli sochu z mostu odvézt, Petra Hoftichová z oddělení veřejné plastiky a restaurování Galerie hl. města Prahy.
Jednotlivé části skulptur váží přes tunu, a tak musel pomáhat i jeřáb.
Sousoší se demontovalo od konce dubna a připravilo odborníkům i jedno malé překvapení, připomněl sochař restaurátor Jiří Kačer:
„Třeba jedna z těch soch byla takovým netypickým způsobem propojena z částí architektury, takže jsme byli překvapeni kamenořezem.“
Dílo si teď pobude nějakou dobu v depozitáři a čeká ho podrobný průzkum. Pak se rozhodne o dalším postupu. Zda se na Karlův most vrátí kopie nebo původní sousoší, se rozhodne v následujících měsících.
Ferdinand Maxmilián Brokof (*1688 Červený Hrádek u Chomutova, †1731 Praha) byl mistrem monumentálního realismu; plasticky rozvinul drapérie postav, dodal sochám mírný patos a plnost a nahradil tradiční podstavce skupinami.
Odborníci musí vzít v úvahu i to, že pískovec je citlivý materiál. “Chová se v podstatě jako filtr, takzvaně dýchá veškeré nečistoty a z jejich usazování na povrchu vznikají nepropustné krusty. S těmi pak odpadají povrchová vrstva s nejcennějším autorským rukopisem,“ vysvětlil Jiří Kačer. Znovu zdobit jednu z nejslavnějších českých památek budou sv. Vincenc a sv Prokop v horizontu tří let.
Sousoší vytvořil Brokof v roce 1712 a později se zřítilo se do Vltavy, bylo však nově sestaveno.
Sv. Vincenc, člen řádu dominikánů proslul mnoha obráceními nevěřících na křesťanskou víru. Sv. Prokop je zase jedním z českých patronů a prvním opatem Sázavského kláštera. Na sousoší křísí sv. Vincenc na víku rakve mrtvého a vyhání zdviženou rukou ďábla. Před ním se sklání kající hříšník.
Mezi postavami Saracéna a Žida je na soklu reliéf Posledního soudu. Sv. Prokop s opatskou mitrou stojí na poraženém ďáblovi.