Rybníček v Denisově ulici v Jeseníku zdobí sochy znázorňující nohy tří žen, které dělají ve vodě stojky. Veřejná instalace je součástí výstavy sochaře Kurta Gebauera.
„Petky vypadají roztodivně a získáváme je tak, že si je vozíme z cest, a protože spousta lidí o naší sbírce ví, tak nám vozí z různých exotických destinací,“ popisuje sochařka Veronika Richterová.
Z původní sochy se našly obě nohy, jedno koleno, jeden biceps, předloktí a hlava. To stačilo k rekonstrukci celé sochy císaře. Replika bude stát v Římě nejméně do roku 2025.
Do muzea v Českém Těšíně přibyl nový exponát. Jde o sádrový model Slezské orlice. Originál sochy je už od jara na památníku českých obětí sedmidenní války v Orlové.
„Anamorfní sochařství se mi líbí i z ekologického pohledu. Používám věci, které už na světě jsou, a využívám jejich významů,“ říká autor Patrik Proško o svém způsobu tvorby.
„Je to nadčasové a pro první republiku ikonické dílo. Podle mne je to Škodova nejlepší práce,“ je přesvědčený kurátor výstavy Škodových soch v Hradci Králové.
Místo na památníku Sedmidenní války v Orlové už zanedlouho opět zaplní majestátní Slezská orlice. Umístění třicetitunového kamenného sousoší provází pečlivá příprava včetně přesné trasy pro jeřáb.
Příběh sochaře Martina Chmelaře, který tvoří obří kopii kamenného sousoší pro památník v Orlové sledujeme v časosběrném seriálu. Zloději nečekaně vykradli jeho pražský ateliér.
Slezská orlice se vrací do Orlové. O úterý můžete s Českým rozhlasem sledovat, jak dva roky vznikala kopie pětimetrového mohutného sousoší, které na památníku sedmidenní války desítky let chybělo.
„Snad v té knížce zůstalo trochu toho místního smradu a čurbesu,“ vzkazuje novinář Petr Vizina z modřanského ateliéru sochaře a výtvarníka Krištofa Kintery.
Katolická církev nechala pro liturgii slovenskými autory vytvořit zcela nová umělecká díla. Na pódiu bude kromě nové sochy ukřižovaného Ježíše Krista i obraz svatého Josefa a sklem zdobený oltář.
Mezinárodní festival Sculpture Line láká na téměř 90 instalací od 51 předních sochařů z Česka i zahraničí. Ve veřejném prostoru budou vystaveny až do září.
Aukčním rekordem umělce zůstává obraz s názvem Zátiší, vydražený před sedmi lety za cenu 18,49 milionu korun. Sběratelé v nedělní aukci nakoupili i další díla.
Obchody s Čínou připustil ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, který je už stíhaný za tajný vývoz kamene, píší pondělní Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Zažil protektorát, kdy unikl smrti při bombardování Brna, i nástup komunistů, kteří mu znárodněním rodinné firmy paradoxně pomohli uskutečnit jeho sen. Příběh uznávaného sochaře Zdeňka Macháčka.
Policisté by řidičům neplatičům mohli zabavovat registrační značky, informuje deník E15. A potomci autorky sochy v katedrále svatého Víta hrozí církvi soudem, píše Deník N. Více ve výběru z médií.
Soška chlapce s příliš velkou přilbou na hlavě a samopalem v ruce patří k nejznámějším polským dílům. Nyní se v aukci vydražila za mnohem vyšší cenu, než byl původní odhad.
Na unikátní výstavě Touching Masterpieces v Anežském klášteře v Praze si nevidomí lidé můžou vůbec poprvé sáhnout na světoznámé sochy ve virtuální realitě.
Nejen sportem živ je člověk. Takového hesla se drží trenér zlaté olympioničky Evy Samkové Jakub Flejšar. Snowboardingu se věnuje 18 let, mezitím ale vystudoval sochařinu na Vysoké škole umělecko-průmyslové. A právě umění se dnes také věnuje.
Výtvarník z Karlových Varů Tomáš Dolejš hledá svou sochu, která kdysi zdobila místní rockový klub. S pátráním pomáhají přátelé i pamětníci díla. Doufá, že kovová skulptura neskončila ve sběrných surovinách, chtěl by ji na svou první výstavu letos v listopadu.
Zlatá olympijská medailistka snowboardistka Eva Samková musí hledat nového kouče. Jakub Flejšar, který měl na paralympiádě pod dohledem i dalšího ze závodníků Tomáše Vaverku, se totiž chce vrátit ke své původní profesi - sochařině. Úplně bez sportu ovšem nebude.
Obecní betlém ve Vískách na Boskovicku se rozroste o dalších pět soch. Vytváří je mladí umělci, kteří dorazili na letošní čtvrtý ročník Sochařského ateliéru. Při práci na sochách nedaleko kostela ve Vískách zastihl umělce redaktor Českého rozhlasu Michal Záboj: