Výstava připomíná 400. výročí umučení čtrnácti františkánů
Už brzy uplyne 400 let od okamžiku, kdy rozvášněný dav vtrhnul do františkánského kláštera v Praze. Během hodiny vzbouřenci umučili 14 řeholníků. Nejen tuto událost z roku 1611 chce připomenout zajímavá výstava. Do konce února ji můžete vidět v ambitech kláštera Panny Marie Sněžné na pražském Jungmannově náměstí.
Je úterý 15. února 1611, když dveře kláštera pražských františkánů rozrazí dav Pražanů, který plení kláštery a kostely. Situace ve městě je rozbouřená po vpádu Pasovských, což část lůzy využila i k páchání krutostí.
Reportáž Kateřiny Rózsové z výstavy v pražském klášteře Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí
„Celé dějiny kostela a kláštera jsou pohnuté, ale jednou z nejpohnutějších událostí byl tento masakr, který se odehrál ve spojitosti s Pasovským vpádem roku 1611,“ vysvětluje Petr Regalát Beneš, jeden z pražských františkánů. Současně také kurátor výstavy. Ta má připomenout 400 let od této události.
Vraťme se ale k osudnému datu 15. února 1611. Klášterů ten den bylo napadeno několik. Ale byl to právě konvent františkánů, který dopadl nejhůře. Čtrnáct bratrů během několika hodin běsnící dav umučí.
„Ten zástup sem vtrhnul a postupně vybil celý klášter. Jen jeden z bratrů z patnácti přítomných se zachránil. Alespoň dočasně. Uprchnul, což nebylo ideální, protože řeholníci cítili povinnost zde zůstat. On zraněný uprchnul a ještě asi tři měsíce přežíval ukrytý u bratří minoritů. Alenakonec zemřel na následky zranění. Ostatní byli na různých místech kostela a kláštera zavražděni, většinou dost brutálně,“ pokračuje Beneš.
Brzy po této události začali snahy o jejich blahořečení. Celý proces byl zejména v první polovině dvacátého století utlumen, s jeho obnovou se znovu začalo až po roce 1993. Zdá se, že k jejich blahořečení by mohlo dojít v nejbližší době. A to je druhý důvod k uspořádání výstavy.
„Dostali jsme list od našeho generálního postulátora Řádu z Říma. Ten nás informoval o tom, že proces blahořečení, který už řadu let probíhá na Římské úrovni, se posunuje do další fáze. Na jaře ho čeká komise teologů. Pokud by dopadla dobře, tak už se posune do závěrečné fáze toho procesu,“ uvádí Petr Regalát Beneš.
Doba konce vlády Rudolfa II. nebyla snadná. A podle některých historiků zůstávají tyto události i nadále poměrně neznámé. Seznámení nejen s nimi nabízí výstava, která je do 27. února k vidění v pražském klášteře Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí. Návštěvníci se mohou seznámit také se životy umučených františkánů, s historií kláštera, a událostmi roku 1611. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin.