Japonští vědci zkoumají lidské sny, chtějí se je naučit číst

Říše lidských snů je od nepaměti považována za jedno z největších tajemství. V současnosti pak je možná i posledním místem naprostého soukromí každého z nás. I to ale možná vědci nakonec prolomí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nespavost

Nespavost | Foto: Fotobanka stock.xchng

Alespoň to tvrdí japonští experti, kteří prý lidské sny už dokážou číst.

Činí tak magnetickou rezonancí. Tu prováděli japonští specialisté z Kjóta zabývající se studiem mozku a lidské mysli.

Pomocí skenerů nejprve u dobrovolníků lokalizovali tu část mozku, která je aktivní v prvních chvílích spánku. Potom je probudili a ptali se, co se jim zdálo. To vše se opakovalo dvěstěkrát.

Jejich odpovědi následně srovnávali s mapami mozku zaznamenanými magnetickou rezonancí. Pak prý dokázali zjistit, na co dotyční ve spánku mysleli. Jejich úspěšnost byla až sedmdesátiprocentní.

Lidé nejčastěji snili o zhruba patnácti předmětech, třeba o knihách či o lidech.

Japonští vědci přesto mluví teprve o prvním velkém kroku při zkoumání toho, co se nám zdá.

Američané chtějí sny nahrávat

Američané přitom už před dvěma lety oznámili, že vyvíjejí zařízení, přes které půjde nahrávat lidské sny.

Docílit toho chtějí pomocí speciálního způsobu zaznamenávaní zvýšené mozkové aktivity člověka během snění. Vše je ale teprve, jak se říká, v plenkách.

Technologie senzorů a skenování se rychle rozvíjí. Například američtí vědci slibují, že brzy bude možné číst neurony bez implantátů v mozku.

V budoucnosti bychom pak prý nemuseli řadu věcí vůbec dělat, ale "jen" ovládat našimi myšlenkami. Například napsat e-mail bez jediného úhozu do klávesnice, apod.

Otázkou je, jak je tato budoucnost vzdálená a sami experti přiznávají, že co se samotných snů týče, tak jasnou odpověď na to, proč lidé vlastně sní, nemáme. Zároveň se ale pokoušejí zjistit, zda je možné sen vytvořit.

Robert Mikoláš, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme