Jihočeští vědci mají přístroj, s nímž dokáží sledovat i rychlé bičíky spermií

Vědci z Jihočeské univezity vyvinuli vlastní zařízení, které jim umožní pod mikroskopem lépe nasvítit rychle se pohybujicí mikroorganismy. Třeba spermie. O přístroj mají zájem i v zahraničí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spermie

Spermie | Foto: Angelfire

Když v laboratoři Fakulty rybářství a ochrany vod ve Vodňanech dosloužilo speciální stroboskopické osvětlovací zařízení, rozhodli se, že si pomohou sami. Výsledkem je nový unikátní přístroj.

„Zamysleli jsme se s technikem, proč nevyvuinout něco, co by nahradilo ten pro nás důležitý nástroj na pozorování,“ řekl děkan fakulty rybářství a ochrany vod Otomar Linhart.

Přehrát

00:00 / 00:00

S vědci ve Vodňanech natáčel redaktor Ivan Mls.

Výsledkem týmové práce je nevelké zařízení skládající se z krabičky s ovládacími prvky a světelného zdroje složeného z led diod. Tak trochu jako blikačka na kolo.

„Jsme schopni vidět sinusovku pohybu bičíku. Pokud přepnu mikroskop na klasické světlo, tak jsme schopni vidět hlavičky, ale pohybující se bičíky buď vůbec ne, anebo jen jako rozmazanou čárku,“ popisuje u mikroskopu, pod jehož obejktivem se na sklíčku hemží rybí spermie, vědecký pracovník Marek Rodina.

Zařízní je vhodné jen pro spermie, ale obecně pro sledování rychle se pohybujících objektů, organismů nebo jejich částí, které se pohybují takovou rychlostí, že je oko nedokáže sledovat.

Jihočeští vědci si svůj přístroj nenechávají pro sebe – pochlubili se s ním i kolegům odjinud, a je prý o něj zájem.

„Máme svůj vlastní výrobek, který nabízíme po světě a je o něj velký zájem. A mohu říct, že jsme si na to dali i docela dobrou cenu,“ doplnil Linhart.

Ivan Mls, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme