Nový pokus s 'nadsvětelnými' neutriny vyloučil možnou chybu

Vědci z organizace pro jaderný výzkum zopakovali svůj zářijový experiment, při kterém objevili částice pohybující se rychleji než světlo. Nový pokus přinesl podle agentury Reuters stejný výsledek, a vědcům se tak podařilo vyloučit jednu možnou chybu při předchozím měření.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový experiment v italské laboratoři v Gran Sassu opět využil urychlovač v CERN, který vysílal svazky protonů v pulzech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co by objev mohl znamenat pro vědu, se Radiožurnál ptal Stanislava Němečka z Evropské organizace pro jaderný výzkum

Ze srážek protonů vznikla neutrina, která procházela zemským povrchem a zachycovala je laboratoř v Gran Sassu vzdálená 730 kilometrů od urychlovače.

Vědci v dnešním prohlášení uvedli, že nový test byl zaměřen na vyloučení jedné možné chyby, která mohla vzniknout ovlivněním původního měření. Podle šéfa italské laboratoře Fernanda Ferroniho dává pozitivní výsledek testu větší důvěru v původní zjištění.

Prolomení limitu rychlosti světla by podle Stanislava Němečka z Evropské organizace pro jaderný výzkum znamenalo narušení jednoho z pilířů současné fyziky. „Kdyby se toto potvrdilo, tak by to bylo rozhodně něco fantastického. Určitě by se přepisovaly učebnice, protože až do dneška rychlost světla ve vakuu byla mezní a nepřekročitelná,“ uvedl Němeček.

Na to, zda nový objev skutečně popře dosud uznávanou Einsteinovu teorii relativity, si ale vědecký svět bude muset ještě počkat. Správnost výsledků musí potvrdit další obdobná měření uskutečněná na jiných místech ve světě.

„Do objevu je rozhodně strašně daleko. I sami autoři, kteří publikovali upřesněný článek, říkají, že to jenom vyloučilo jednu z možných chyb a do potvrzení tohoto výsledku jsou potřeba další experimenty s neutriny, které se provádějí třeba v Americe nebo v Japonsku,“ doplnil Stanislav Němeček.

Zdenka Turková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme