Případů nakažených virem HIV přibývá. Letos jich je už 48

Před 30 lety byly ve Spojených státech amerických poprvé popsány příznaky nového onemocnění, které později dostalo název AIDS neboli Syndrom získaného imunodeficitu. Na tuto chorobu a nemoci s ní spojené zemřelo už na 30 milionů lidí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékař si prohlíží rentgenový snímek HIV pozitivního pacienta.

Lékař si prohlíží rentgenový snímek HIV pozitivního pacienta. | Foto: Michael G. Nielsen

5.června 1981 publikoval americký lékař Michael Gottlieb článek, ve kterém popsal dosud neznámé smrtelné odmocnění, které se projevilo vzácnou formou zápalu plic u pěti amerických homosexuálů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před 30 byly v USA poprvé popsány příznaky nemoci AIDS. Příspěvek Ivany Šulcové a rozhovor s vedoucí AIDS Centra Fakultní nemocnice Na Bulovce Marií Staňkovou.

O rok později získala choroba přenášená pohlavním stykem, nakaženou krví nebo z matky na plod, označení Syndrom získaného selhání imunity neboli AIDS.

V roce 1983 francouzští vědci objevili virus HIV, který poškozuje imunitní systém tak, že postupně dochází ke ztrátě imunity a v případě nákazy k rozvoji onemocnění AIDS.

Nejvíce se epidemie AIDS začala vymykat kontrole krátce po identifikování nemoci. Na rozvoj má vliv celá řada faktorů: úroveň obranyschopnosti organismu, životní styl, výživové návyky. Každé, i lehké onemocnění, představuje pro organismus určitou zátěž.

V roce 1981 byl počet infikovaných HIV necelý milión, dnes máme 60 miliónů nakažených. Díky antivirálním antibiotikům dokáží lékaři pacientům prodloužit život až o 40 let, ale lék na tuto zákeřnou nemoc stále chybí.

Prevence je důležitá

Nejdůležitější je prevence, jak Rádiu Česko řekla vedoucí AIDS Centra Fakultní nemocnice Na Bulovce Marie Staňková:

„Pokud nedojde ke změně rizikového chování, tak ta jedna z nejdestruktivnějších pandemií v historii lidstva si bude i nadále vybírat svoji daň. Je samozřejmě rozdíl, jestli je to v zemi rozvojové, kde mají velké problémy s dostupností programu prevence, mají nedostatek školeného personálu, často je HIV infekce diagnostikována až pozdě. Pak velkou nepříjemností je kombinace tuberkulózy a HIV, na to umírá nejvíce lidí v těch rozvojových zemích. No a samozřejmě špatná dostupnost léků, jenom 10 % HIV infikovaných je celosvětově léčeno.“

Ovšem i v zemích s rozvinutým zdravotnictvím selhávají zřejmě preventivní programy. Lidé se chovají zvýšeně rizikově.

„Nám se podařilo z té vždycky smrtelné nemoci udělat nemoc chronickou, která je do určité míry léčitelná, dovedeme prodloužit život, dovedeme zkvalitnit život, ale nedovedeme tuto nemoc vyléčit, neexistuje lék, který by virus odstranil z organismu napadeného touto infekcí, a to je třeba si uvědomit,“ uvedla Staňková.

V České republice je už zhruba pět šest let každoročně vyšší počet nově infikovaných HIV. „V loňském roce to bylo 196, v dřívějších letech se vždycky pohybovala tato čísla kolem padesáti sedmdesáti za rok. Teď žhavě přibývá na naše poměry velké množství nově infikovaných lidí,“ dodala vedoucí AIDS Centra Fakultní nemocnice Na Bulovce Marie Staňková s tím, že od začátku roku je infikovaných už 48.

Marián Vojtek, Ivana Šamonilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme