Podle prezidenta Zemana splní Česko do pěti let podmínky pro přijetí eura
Česko podle prezidenta Miloše Zemana splní do pěti let Maastrichtská kritéria a bude moci přijmout euro. Po schůzce na Hradě to řekl budoucí ministr financí Andrej Babiš. Ani on a další odborníci se zavedení společné evropské měny nebrání.
Andrej Babiš prý s přijetím eura nemá žádný problém. Nechce ale, aby Česká republika ručila za závazky Řecka a Španělska. Jako důležitý faktor označil kurz koruny.
„Slováci přijali nějaký kurz a občané měli pocit, že je to pro ně super. Akorát pak exportní firmy neměly samozřejmě moc dobré výsledky a musely propouštět,“ říká.
Na prezidentova slova reagoval národní koordinátor pro zavedení eura v České republice Oldřich Dědek. Prý mu velmi pomůže, když bude vědět konkrétní termín, a bude tak moci lépe ukotvit všechny své aktivity. A termín, o kterém se Miloš Zeman s Andrejem Babišem bavili, považuje za reálný.
O zavedení eura v ČR mluvili na Radiožurnálu Jan Jedlička, analytik Kanceláře pro Evropskou unii České spořitelny, a Ivo Strejček, europoslanec za ODS
„Protože vidíme, jaké země vstupují do eurozóny – Slovensko, chystá se tam Litva. I z tohoto důvodu je jednoznačně vidět, že když se tyto republiky dovedou bez problémů do eurozóny integrovat, tak Česká republika bezesporu také,“ tvrdí.
Podle něj se vláda bude muset v hospodářské politice naplno soustředit na přísné plnění Maastrichtských kritérií.
V současné době dodržuje Česká republika dvě z celkem čtyř kritérií – udržení cenové stability a konvergence úrokových sazeb. Kritérium stavu veřejných financí zatím neplní, ale dá se očekávat, že vládní deficit klesne pod požadovaná 3 procenta. Poslední podmínkou bude podle Dědka účast v mechanismu směnných kursů.
Jiný názor zastává europoslanec za ODS Ivo Strejček: „V téhle chvíli to není otázka plnění a neplnění kritérií. Přijetí eura a vzdání se české koruny je tak zásadní otázka, že o ní mají rozhodnout občané v referendu. Tento princip držíme a je překvapující slyšet informace, že do pěti let to tak bude," říká.
ČSSD upozorňuje na odpor veřejnosti k euru
K plnění kritérií se vyjadřuje i Jan Jedlička, analytik Kanceláře pro Evropskou unii České spořitelny:
„Obecně řečeno se nebudeme dívat na to, jestli plníme nějaká evropsky zadaná kritéria. Důležité je, jestli je to výhodné pro Českou republiku. A je pravdou, že v následujících třech letech to nejspíš výhodné není. Eurozóna má sama se sebou dost problémů. V dlouhodobém horizontu, ten může začínat těmi pěti lety, opět převáží pozitivní faktory a euro se Česku vyplatí,“ soudí.
Designovaný premiér Bohuslav Sobotka se k přijetí eura staví trochu střídměji. Minulý týden v rozhovoru pro agenturu Bloomberg oznámil, že jeho vláda pravděpodobně nestanoví žádný termín přijetí eura.
Tento krok údajně vyžaduje širokou shodu a připravenost stanovený slib splnit. Sobotka jako důvody proti uvedl velký odpor veřejnosti a absenci politické shody, když žádná politická strana v parlamentu přijetí eura nemá za prioritu.