Rakouská vláda uvažuje o nákupu umělecké sbírky za desítky milionů. K nelibosti muzeí a galerií
Rakouský ministr kultury Josef Ostermayer uvažuje o tom, že by stát mohl koupit sbírku asi 7000 uměleckých předmětů. Patří majiteli řetězce hobbymarketů Baumax, který se dostal do finančních problémů. Pracovníkům rakouských muzeí a galerií ale vadí, že chce stát zachraňovat něčí soukromé podnikání, když jinak dává na kulturu málo.
„Rakouský stát podle nich dlouhodobě nefinancuje v dostatečné výši práci muzeí a galerií a teď by najednou našel desítky milionů eur na nákup něčí soukromé sbírky a záchranu soukromého podnikání,“ říká zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger.
Rakousko v současné době šetří, kde může. Navíc se vyrovnává s obrovským finančním skandálem korutanské banky Hypo Alpe Adria.
Pokud by ale vláda soukromou sbírku Karlheinze Essla koupila, mohla by zachránit 4000 pracovních míst v hobbymarketech Baumax.
O problémech rakouské firmy Baumax mluvil zahraniční zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger
Hospodaření rodinné firmy Baumax není v posledních letech vůbec dobré. Čísla za loňský rok ještě nejsou známá, ale například předloni se čistá ztráta celého řetězce zdvojnásobila na 126 milionů eur.
Sbírka umění jeho zakladatele je v současné době umístěná v soukromém muzeu v Klosterneuburgu nedaleko Vídně. Muzeum funguje už 15 let. Hodnota sbírky se odhaduje na přibližně 86 milionů eur (skoro 2,5 miliardy korun).
„Essl nechce díla prodávat volně na trhu s uměním. Bojí se, že by byl přesycený a spadla by cena uměleckých předmětů,“ dodává Berger.
Odkoupení sbírky už odmítla spolková země Dolní Rakousko. Vláda o něm teprve bude jednat.
Rakousko už má s převodem soukromých uměleckých sbírek zkušenost. Před 20 lety do vlastnictví státu přešla sbírka Rudolfa Leopolda. Leopoldovo muzeum se pak stalo jednou z atrakcí ve Vídni.
Cena obrazů navíc za dobu, kdy jsou ve vlastnictví státu, zvýšila. Obsahuje například díla Gustava Klimta nebo Egona Schieleho.