V Hradci Králové vyhlásili obce, které v Česku nejlépe třídí odpad. Zvítězil Jeseník
V Hradci Králové se ve středu v rámci konference Odpady a obce vyhlašovaly města a vesnice, kde se třídí nejlépe. Do finále postoupily nejlepší obce z každého kraje a mezi nimi pak vyhrály lázně Jeseník. Každý Čech loni v průměru vytřídil 40 kilogramů odpadu.
„U nás sázíme na přírodu, cestovní ruch a příjemný pobyt hostů na Jesenicku. Lidé si toho jsou vědomi, protože pracovních příležitostí je u nás málo a musíme tam hosty na něco nalákat.“
A tím něčím je v Jeseníku krásná příroda. Tak vysvětluje motivaci obyvatel lázeňského městečka z Olomouckého kraje k třídění odpadů sociálnědemokratická starostka Marie Fomiczewová.
Na druhém místě skončil severomoravský Třinec a třetí pak byly středočeské Říčany. Východočeské obce tentokrát skončily pod pomyslnými stupni vítězů. Zástupci úspěšných obcí se ale shodují, že lidé se musí k ekologii nejen vychovávat, ale i motivovat.
„To znamená, že ten, kdo třídí, tak vlastně ušetří,“ přibližuje systém třídění ve Dvoře Králové nad Labem Eva Šírková z odboru životního prostředí a doplňuje:
„Když rodina třídí odpad, nemusí si objednávat týdenní svoz, ale bude jí stačit třeba čtrnáctidenní nebo měsíční. Kombinací ekologické výchovy a ekonomické motivace se snažíme dosahovat co nejlepších výsledků.“
Za Pardubický kraj postoupily do celostátního finále Sezemice. I tamní nezávislý starosta Martin Staněk vidí za úspěchem výchovu a motivaci.
„Já si myslím, že občany motivujeme. Když třídí, mají slevu na komunálních odpadech. Vysvětlili jsme jim, že třídění odpadů je strašně důležité,“ konstatuje.
Z třídění se stává společenská norma
Soutěž O křišťálovou popelnici organizuje společnost Eko-kom, která v Česku zastřešuje sběr a recyklaci obalových odpadů. Loni v průměru každý Čech vytřídil 40 kilogramů. Číslo by ale mohlo být ještě vyšší.
„Určitým problémem v současné době je stav, kdy je například papír z kontejnerů vykrádán a odnášen do výkupen, tudíž celý efekt tříděného sběru je zhoršován,“ říká Petr Balner z oddělení využití odpadu Eko-komu.
Každým rokem ale přibývá těch, kterým není příroda lhostejná. Z třídění se stává společenská norma.
„Když jsme se před deseti lety ptali lidí, jestli třídí, tak nám s klidem řekli, že ne. Když se zeptáte dnes, téměř všichni řeknou, že ano, protože ti, kteří netřídí, se za to stydí. A to je dobře,“ podotýká generální ředitel Eko-komu Zbyněk Kozel.
Loni třídilo odpady přes 70 procent Čechů.