Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Společnost Taurus prodala Pivovar Samson pivovarnické skupině ABI

Společnost Taurus One Limited se sídlem na Kypru prodala sto procent akcií českobudějovického Pivovaru Samson skupině Anheuser-Busch, která je součástí světového pivovarnického lídra AB InBev (ABI). Pivovar Budvar se zatím nevyjádřil, zda příchod Anheuser-Busch do Českých Budějovic bude mít vliv na známkoprávní spory o značku Budweiser, které s ABI vede od roku 1907.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pivo

Pivo | Foto: Fotobanka stock.xchng

"Mohu jenom potvrdit, že k transakci došlo, za kolik, nebudeme zveřejňovat. Anheuser je teď stoprocentním vlastníkem Pivovaru Samson, a. s.," uvedl pro ČTK Donath.

Pivovar Budějovický Budvar, který koncem června zvítězil v dalším právním sporu o značku Budweiser v Portugalsku, nebude podle mluvčího Petra Samce prodejem pivovaru Samson nijak ohrožen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skupina Anheuser-Busch koupila stoprocentní podíl v českobudějovickém pivovaru Samson. O podrobnosti se zajímala redaktorka Jitka Hanžlová

„Pivovar Samson není ani právním, ani historickým nástupcem bývalého měšťanského pivovaru a proto nevlastní žádnou ochrannou známku s prvkem Budweiser. Z tohoto důvodu to v podstatě nemůže mít žádný vliv na naše ochranné známky nebo na spory, které vedeme s Anheuser-Busch,“ vysvětlil.

Soudní spory o značku Budweiser trvají od roku 1907. Celkově je v nich úspěšnější Budějovický Budvar, který zvítězil asi v 70 procentech případů.

V letech 2000 až 2013 bylo definitivně ukončeno 184 soudních sporů a správních řízení, z nichž Budějovický Budvar vyhrál 125 případů a deset sporů skončilo smírem nebo remízou.

Díky registracím ochranných známek Budweiser nebo Budweiser Budvar, které patří Budějovickému Budvaru, nemůže nadnárodní koncern ABI svou klíčovou značku Budweiser používat téměř v 70 zemích.

Transakce může Budvaru komplikovat pozici v právních sporech

Většinu soudů zatím Budvar vyhrál i díky dvěma argumentům. Prvním je, že Budvar vaří pivo přímo v Českých Budějovicích. Druhý argument je historický: Američané ve sporu s Budvarem tvrdí, že Budweiser se jako první značkové pivo ve Spojených státech vaří v St. Louis už od roku 1876, zatímco pivovar Budvar byl založen až v roce 1895.

Češi ovšem namítají, že právo vařit pivo má město od roku 1265, takže tradice českého Budweiseru, neboli Budějovického piva, jsou o 800 let starší. Díky tomu Budvar vyhrál 125 soudních pří z celkem 184. A Anheuser-Busch nesmí značku Budweiser nebo Budvar používat v 70 zemích.

Ale příchodem Američanů do Českých Budějovice by se situace mohla možná změnit. Myslí si analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

„S akvizicí vlastního pivovaru Samson kupuje Anheuser-Busch i tradici vaření piva v Česku. A pokud by se mu podařilo u soudu prokázat, že je Samson historickým nástupcem bývalého Budějovického měšťanského pivovaru, znamenalo by to, že má Samson mnohem delší tradici ve vaření piva v Česku než právě konkurenční Budvar, a to by mohlo přinést i určité komplikace v probíhajících právních sporech,“ upozornil analytik.

Jitka Hanžlová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme