Válečné deníky z první světové války využívají i historici. Jsou cennou součástí jejich studií
Tento týden uplynulo sto let od doby, kdy Rakousko-Uhersko vyhlásilo válku Srbsku. Šlo o odvetu za atentát na následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este. První světové války se účastnilo kolem milionu českých vojáků. Řada z nich si psala o své službě záznamy.
Kapesní zápisník s ilustracemi a fotografiemi nedávno dorazil do Vojenského historického ústavu v Praze.
„Je to obdivuhodně komplexní památka na Josefa Cvrčka,“ popisuje historik Tomáš Kykal z vojenského historického ústavu.
Josef Cvrček byl příslušníkem c. a k. pěšího pluku č. 94, který byl doplňován z oblasti Turnovska.
„Sešit, který je malého kapesního formátu v černých lepenkových deskách, obsahuje texty, které dotyčný psal až při svém zajetí v Rusku,“ říká historik.
Pro něj a jeho kolegy historiky jsou nejcennějším zdrojem informací klasické deníkové záznamy, napsané nejlépe ještě v den, kdy se staly.
O válečném deníku Josefa Cvrčka mluvila s historikem Tomášem Kykalem reportérka Eva Rajlichová
Josef Cvrček si do svého zápisníku zapsal leccos, vlastní básně, texty písní nebo ruskou abecedu. Působivá jsou především slova o jeho zážitcích ze zajetí.
„Toto jest každodenní naše zaměstnání. Někdo spí, jiný píše, druhý vaří, jiný zas pláče při vzpomínce na zdejší život. Též já jsem trudnomyslný a vzdychám po domově drahém a po mých drahých a známých, jestli je ještě jedenkrát spatřím. Zkrátka žijeme zde život, který nemohu popsati. Každý zamazán, roztrhán a vychrtlý jako vlk není sobě podoben,“ napsal do deníku.
Alsaský památník první světové války s tísíci mrtvými představila světu Tour de France
Číst článek
Josef Cvrček z Turnovska si také vedl ve svém zápisníku velmi podrobné záznamy o tom, kdy a komu domů psal. Právě polní pošta byla pro vojáky na bojištích první světové války jediným pojítkem s jejich domovy, i tady ale museli vážit slova.
„Byli ve svých vojenských jednotkách instruování, že nemají psát, kde zrovna jsou, o stavu bojiště a jen o věcech obyčejných,“ vysvětluje Kykal.
Zápisník Josefa Cvrčka přišel historiku Tomáši Kykalovi teprve před pár týdny. Daroval mu ho pan Ladislav Hujer z Jablonce nad Nisou, který ho našel v pozůstalosti.
Z oficiálních záznamů se mu se povedlo vypátrat, že nebyl legionář. Další zatím napovídají jen fotografie vložené do zápisníku - v ruském zajetí byl Josef Cvrček zřejmě přidělen na práci na statek.
A podle malé průkazové fotky, kde je bývalý rakousko-uherský voják zhruba ve středním věku, se dá usoudit, že se mu splnilo přání a z ruského zajetí se vrátil domů.
Podrobné osudy Josefa Cvrčka se pokusí historik Tomáš Kykal dopátrat v následujících měsících ve vojenských archivech. Drobný zápisník bude také zapsán do Centrální evidence sbírek ministerstva kultury, a stane se tak součástí kulturního dědictví České republiky.