Kralovice nabízejí expozici o rodu Gryspeků. Dočasně bez mumií

V Kralovicích v okrese Plzeň-sever mohou lidé nově navštívit expozici o rodu Gryspeků, kteří stáli u největšího rozkvětu města v 16. století. Výstava s fotografiemi, informačními panely či figurínou Floriána Gryspeka se nachází v kostele svatého Petra a Pavla a umístěna je v kapli Nejsvětějšího srdce Páně přímo nad hrobkou Gryspeků.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kralovice, výstava o rodu Gryspeků v kostele sv. Petra a Pavla. Na snímku místopředseda občanského sdružení Gryspek Tomáš Soukup u jednoho z informačních panelů

Kralovice, výstava o rodu Gryspeků v kostele sv. Petra a Pavla. Na snímku místopředseda občanského sdružení Gryspek Tomáš Soukup u jednoho z informačních panelů | Foto: Jana Kosová

V hrobce byli ještě nedávno uložené mumie členů rodu, v současnosti tam však nejsou.

Mumie, mimochodem starší než ty známější klatovské, musely přechodně změnit domov kvůli vlhkosti – v hrobce se totiž změnilo mikroklima. Mumie se nevrátí dřív, než se podaří opravit původní a důmyslný ventilační systém.

„Ti naši předkové nebyli hloupí a věděli, jak se mají tyhle prostory provětrávat,“ poznamenává místopředseda občanského sdružení Gryspek Tomáš Soukup.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novou výstavu v Kralovicích se zajímala redaktorka Jana Kosová

Ventilační kanály se nacházejí pod podlahou a jsou napojeny na větrací chodbu, již je právě potřeba obnovit.

Co se týká samotné expozice, jde o ojedinělý projekt. Církev totiž jen výjimečně dovolí využít fungující kostel k jinému než církevnímu účelu.

Lidé se tady na šesti informačních panelech seznámí s historií rodu Gryspeků, s historií města i s osudy kaple. Jeden s panelů nabízí dotykovou obrazovku s audioprůvodcem v češtině, angličtině a němčině a celou řadu souborů s fotodokumentací.

Opodál pak stojí vitrína s artefakty. Jsou tam kopie medailí rodu Gryspeků, což je největší soubor renesančních medailí v Česku, dále torza kachlů nebo stříbrná kopie renesančního městského pečetidla. „Florián Gryspek se zasloužil o to, aby Kralovice byly povýšeny na město,“ vysvětluje Tomáš Soukup.

Kralovice, výstava o rodu Gryspeků v kostele sv. Petra a Pavla. Na snímku figurína Floriána Gryspeka | Foto: Jana Kosová

Pomoc přišla i z Německa

Také proto tu má Florián Gryspek, zakladatel rodu, figurínu v životní velikosti. Stojí přímo u vchodu do hrobky, jako by strážila ostatky svých příbuzných.

A Florián, vyobrazený i se svojí ženou, shlíží také z epitafu – jak se také říká náhrobní desce na stěně kostela. Bohatě zdobený náhrobek z konce 16. století je nepřehlédnutelný. Jednak má na výšku skoro šest a půl metru a na šířku přes tři a půl, a také na něj míří nová světla.

„Ten epitaf po tom nasvícení krásně vyniknul, stejně tak jako stropní fresky,“ konstatuje Tomáš Soukup.

Peníze na opravy shání Občanské sdružení Gryspek. Celkově už se v kostele proinvestovalo zhruba šest milionů korun.

Část pokryly dotace z Programu rozvoje venkova, přispívá také město Kralovice a pomoc přichází i ze zahraničí – například z česko-německého fondu budoucnosti anebo přímo od potomků rodu Gryspeků z Bavorska.

Nová expozice je pravidelně otevřená v sobotu dopoledne, je však možné si domluvit individuální prohlídku i v jiný den.

Jana Kosová, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme