Lidem z východní Ukrajiny pomáhá celá země. Z Kyjeva už vyrazila čtvrtá sanitka
Z oblasti bojů na východě Ukrajiny už uprchly desetitisíce lidí. V regionu zvaném Donbas ale zůstávají lidé, kteří se nestihli evakuovat. Jsou vystrašení, možná zranění a bezmocní. Těm šťastnějším, kterým se podařilo evakuovat, i těm, kteří prožívají válku v jejím středu, pomáhají lidé ze všech koutů Ukrajiny.
Na hlavní nádraží v Charkově přijíždějí uprchlíci z jihovýchodních oblastí Ukrajiny vlaky i autobusy. Tady jim pomáhají dobrovolnické organizace najít dočasný domov v nitru Ukrajiny.
Podle paní Iriny Ljukanovové už je Charkov zaplaven uprchlíky, proto jim pomáhá hledat útočiště v dalších částech země. Nejdříve přišli uprchlíci z Krymu, pak ze Slavjansku a Kramatorsku. Teď přijíždějí z Doněcku a okolních městeček.
Jaká pomoc míří na východ Ukrajiny, zjistil zvláštní zpravodaj v Kyjevě Pavel Novák
Na nádraží se sbírají dary pro uprchlíky. Paní Irina se o akci dozvěděla na internetu a přinesla těstoviny, instantní kaši pro děti a nějaké nádobí. Dočetla se také, že na nádraží potřebují pomoc, proto tam odjela. Radila lidem, kde si najít ubytování, jak si zařídit vyplácení důchodu mimo trvalé bydliště a podobně.
Pomoc míří na východ i z Kyjeva. Odjela odtamtud už čtvrtá dodávka upravená jako sanitka pro převoz raněných. Bude sloužit lékařům v zóně, kde ukrajinští vojáci bojují proti proruským povstalcům.
Auto vypravilo občanské sdružení Avtomajdan. Na vybavení a přestavbu dodávkového Volkwagenu na sanitku se čtyřmi lůžky vybrali jeho aktivisté za týden v přepočtu 80 tisíc korun.
„Auto dojede do Kramatorsku a pak už přesně nevíme, kam ho naši kolegové přímo na místě nasměrují,“ říká Marina Gonošilenová ze sdružení Avtomajdan. Dodávka na východ navíc vezla i proviant pro civilisty a pro ukrajinské vojáky.
Za nasbírané peníze nakoupil Avtomajdan defibrilátor a další přístroje pro lékaře. Na východ jedou také krabice léků, sluneční baterie, malý benzínový generátor, potraviny a také cigarety, o které moc prosili tankisté.
Sanitka tedy není určená jen pro civilisty uvězněné v zóně bojů. „Kdo bude raněný, ať je to ten nebo ten, a bude potřebovat dostat se rychle k lékaři na ošetření, bude moci tohle auto využít,“ vysvětluje Gonošilenová.
Auto je žluté a podle mezinárodních dohod na sobě má červený kříž. „Červený kříž tam je, protože ho budou používat lékaři, a žluté to auto je, protože jsme zkrátka tuhle barvu sehnali. Budeme mu říkat Žluťásek,“ uzavírá.
Jak dlouho bude darovaná sanitka na území zmítaném boji a nedostatkem paliva naplňovat svůj humanitární účel, se nedá předem odhadnout.