Policisté v červenci řešili více než čtyři tisíce vloupání

Víc než čtyři tisíce domácností musely v červenci řešit nepříjemnou věc. Jejich byt nebo dům vykradli zloději. Podle policistů je nejvíc zajímají stále stejné věci, jako jsou šperky a samozřejmě peníze. Lidé by tak zvláště v době dovolených neměli zapomínat na zabezpečení svých domovů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Františkov a údolí Hučavy - Chata u mlýna

Františkov a údolí Hučavy - Chata u mlýna | Foto: Miroslav Kobza | Zdroj: Český rozhlas

Jeden z kuriózních případů řeší policisté například v Karlovarském kraji. Jednadvacetiletý mladík se tam vloupal na pozemek rodinného domu. Zatímco byla rodina na dovolené, tak se zabydlel v jejich zahradním domku a užíval si bazén.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na co by si lidé měli dát pozor před odjezdem na dovolenou, zjišťovala redaktorka Martina Kovaříková

Většina případů má ale daleko horší následky. Za červenec už zloději v České republice napáchali škodu převyšující 145 milionů. Zpátky k majitelům se přitom vrátí pouze zlomek ukradených věcí.

„Pro policii je velmi složité tyto odcizené věci nalézt, často se nacházejí v zahraničí nebo jsou prodané anonymním kupcům například na burzách či prostřednictvím internetových serverů,“ konstatuje Petra Strašilová z Policejního prezidia.

Karlovarský kraj je na tom s počtem vloupání nejlépe. Policisté tam v červenci řešili asi osmdesát případů. Naopak nejhůře je na tom Praha a Středočeský kraj.

Pozor na sociální sítě

Ačkoliv oproti loňskému červenci policie letos vyšetřovala o necelou tisícovku případů méně, preference zlodějů zůstávají stejné. „Zájem pachatelů je stále stejný, jedná se zejména o finanční hotovost, šperky, starožitnosti a elektroniku,“ doplňuje Strašilová.

V době letních prázdnin zloději často využívají toho, že majitelé domů a bytů odjíždí na dovolenou a lupiči tak mají více příležitostí. Podle policisty Jaroslava Bicana by měli být lidé před dovolenou opatrní a neměli by veřejně upozorňovat na to, že odjíždějí pryč.

„Napíšou, že odjíždí třeba na 14 dní na dovolenou. Někdo ten status shlédne a může páchat nějakou trestnou činnost v rámci toho, že na Facebooku či na jiných sociálních sítích uviděl tento vzkaz," upozorňuje na problémy nechráněných online aktivit policista.

Podle něj je pro zloděje znamením i nevybraná poštovní schránka. Nejlepším řešením, jak předejít těmto rizikům, je domluvit se třeba se sousedy na vybírání pošty a nikdy nenechávat zatažené rolety.

Pohled na Karlovy Vary s dominantou hotelu Imperial z terasy bazénu hotelu Thermal | Foto: Kristýna Maková

Martina Kovaříková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme